US MARKETZavírá za: 0 h 59 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Toto je eso mezi současnými hedgeovými manažery

Manažeři hedgeových fondů byli ještě před pár lety hojně zastoupeni v žebříčku nejbohatších lidí podle magazínu Forbes, nyní je ale situace výrazně odlišná. Většina mediálně známých jmen z fondového byznysu již mezi nejbohatšími nefiguruje. Jsou ale i výjimky. Podívejme se na jednu z nich, která se v médiích téměř neprezentuje.

To, že se mezi nejlépe vydělávajícími manažery hedgeových fondů již téměř neobjevují jména známá z médií, může být dáno tím, že dochází ke generační obměně, ale i tím, že hedgeové fondy jako celek v posledních letech schytávají jednu ránu za druhou. Odliv klientů a propad výkonnosti, kdy většina fondů není schopna překonávat indexové nástroje účtující si výrazně nižší poplatky, jsou značné.

Existují výjimky, většinou využívající kvantitativní modely s využitím počítačů, případně zaměřující se na specifické obory, jako jsou technologie nebo biotechnologie. Je jich ale jako šafránu. V minulosti řada známých jmen z Wall Street patřila mezi mediální hvězdy, dnes se ti nejlepší tolik neprezentují, protože se (snad) raději věnují investování a vydělávání peněz svým klientům.

Takto, téměř inkognito, působí i jeden z nejšikovnějších manažerů hedgeového fondu posledních let, Jeffrey Talpins. Jeho fond Element Capital od roku 2005 dosahuje průměrného ročního výnosu 21 % (po odečtení poplatků na úrovni 2,5 % ročně za správu a 25 % ze zisku), jeho komentáře k dění na trzích, články, natož kvalitní fotky ale aby jeden na internetu pohledal.

Možná i díky tomu se až nyní poprvé objevil na seznamu miliardářů magazínu Forbes s majetkem 1,7 miliardy dolarů. Jeho fond využívá strategii global macro se zaměřením na úrokové sazby, dluhopisy a měny, přičemž ve velkém využívá opční nástroje. Loni, kdy řada fondů strádala, vydělal 17 %.

Na přelomu let 2017 a 2018 vsadil Talpins na daňové reformy americké administrativy a vydělal na tom 3 miliardy dolarů. Do srpna 2018 pak navýšil spravovaný kapitál o další 3 miliardy dolarů a přestal shánět nové investory. Na konci roku 2018 dosahoval majetek ve správě fondu více než 18 miliard dolarů (na začátku roku 2017 to bylo jen 9 miliard), a stal se tak "těžkou váhou" své třídy. Zastavení přijímání nového kapitálu kvitují i odborníci v oboru, podle nichž by příliš rychlý nárůst majetku pod správou mohl mít negativní vliv na výkonnost fondu.

Zdroj: Forbes

CelebrityHedgeové fondyInvestiční guru
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa