Pilulka loni prodělala přes 126 milionů. Teď chce vsadit na dlouhověkost
Tržby společnosti Pilulka Lékárny loni spadly o 37 % na 1,34 miliardy korun a ztráta podle výroční zprávy dosáhla 126,38 milionu korun. V předchozím roce ale prodělala dokonce 175,88 milionu korun. Pokles tržeb byl podle společnosti ovlivněn nedostatkem provozního kapitálu a hotovosti potřebné k udržení obchodních vztahů s klíčovými dodavateli a částečně opuštěním zahraničních trhů (8,5 milionu Kč v roce 2024 proti 72,6 milionu Kč v roce 2023) v důsledku vynucených stabilizačních opatření. Pilulka zároveň zveřejnila pozvánku na valnou hromadu, která odhaluje její zamýšlenou budoucnost - odprodej většiny kamenných lékáren a zaměření se na téma dlouhověkosti.
Nedostatek hotovosti a s tím související omezené skladové zásoby odradily část zákazníků. Počet objednávek z e-shopu klesl meziročně o 41 % na přibližně 720 tisíc. Snížila se i jejich průměrná hodnota, a to o 6 % na přibližně 1 400 korun. V posledním čtvrtletí loňského roku se ale průměrná hodnota zakázky začala díky stabilizačním opatřením zase zvyšovat a dosáhla 1 700 korun.
Opuštění zahraničních trhů (Maďarsko, Rakousko, Rumunsko) a celkové změny ve firmě s sebou nesly náklady ve výši 26,9 milionu korun. Naopak jednorázové výnosy přinesly 22,9 milionu korun. Roční konsolidovaný výsledek EBITDA byl záporný, dosáhl -24,9 milionu korun po -71,3 milionu korun v roce 2023.
Výsledky za loňský rok výrazně zaostaly za původním výhledem managementu představeným v červnu, ten totiž počítal s tržbami přes 1,8 miliardy korun a EBITDA více než 30 milionů korun. Na podzim management Pilulky výhled celoročních tržeb snížil na 1,32 miliardy.
Pilulka se loni dostala do kritické situace s nedostatkem peněz, kterou nakonec vyřešila smlouvou o úvěru 80 milionů korun se společností Growth Expert ze skupiny TCF Capital. Ta zahrnovala opci ve prospěch Growth Expert na nabytí kontrolního podílu v Pilulce. K jejímu uplatnění (podíl 50,1 %) nakonec došlo letos v závěru března. Generální ředitel Pilulky a zástupce TCF Capital Peter Klekner minulý měsíc pro web CzechCrunch uvedl, že situaci podniku nadále považuje za kritickou a že stav společnosti je horší, než jeho tým čekal.
Společnost ve výsledkové zprávě uvedla, že přestože čísla za loňský rok vykazují výrazný meziroční propad tržeb a záporný výsledek EBITDA, nová opatření přinášejí "stabilizaci a náznaky obratu k lepšímu". Pilulka se letos chce soustředit na další zjednodušení interních procesů, zlepšování zákaznické zkušenosti a kvality služeb a hlavně nastolení finanční stability a udržitelného růstu. Na začátku letošního roku uvedla, že plánuje "konzervativní minimální nárůst obratu".
Nový směr Pilulky: Longevity
Spolu s výsledky Pilulka zveřejnila také pozvánku na valnou hromadu. V ní upozornila, že "vzhledem k tomu, že celková ztráta na základě účetní závěrky dosáhla takové výše, že při jejím uhrazení z disponibilních zdrojů by neuhrazená ztráta dosáhla poloviny základního kapitálu, je představenstvo povinno navrhnout valné hromadě zrušení společnosti nebo přijetí jiného vhodného opatření". Východiskem z této situace má být prodej většiny kamenných lékáren a přeorientování se na téma dlouhověkosti (longevity).
"Pilulka uvedla, že odprodejem většiny lékáren nepřijde o dlouhodobý výnosový potenciál, pouze distribuci léků přenechá těm, kdo jsou v tom již dnes mnohem silnější. Tím se zbaví fixních nákladů souvisejících s provozem fyzických aktiv, které zatěžují rentabilitu, a získá hotovost, která silně podpoří stabilizaci a následný růst. Výnos z prodeje většiny kamenných lékáren bude prioritně určen ke snížení zadlužení," shrnul analytik Michal Bárta z Fio banky.
Zdroj: Pilulka Lékárny