Přehlížené riziko pro velkou ropnou rally
|

Přehlížené riziko pro velkou ropnou rally

V posledních měsících ceny ropy posouvaly výše nepřehledná situace ve Venezuele, protiíránské sankce ze strany USA nebo omezování těžby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Helima Croftová ze společnosti RBC Capital Markets ale upozorňuje na jedno velké riziko. Tím je samotná poptávka po ropě.

Komodity Ropa Těžba

"Stále není jasné, jak dopadnou brexit a obchodní jednání USA s Čínou. Přitom je evidentní, že případné naplnění nepříznivých scénářů těchto témat by mělo negativní vliv i na vývoj světové poptávky po ropě," říká.

Na rizika spojená s vývojem poptávky po ropě upozorňuje delší dobu i Mezinárodní agentura pro energii (IEA). V únoru varovala, že by brzy mohla nabídka výrazně převážit nad poptávkou, a to navzdory škrtům těžby na straně OPEC i snížené produkci ropy v Íránu a Venezuele.

"Důležité bude mimo jiné to, co americký prezident Donald Trump udělá v květnu. Pokusí se ještě více omezit vývoz ropy z Íránu? Uvalí nové sankce na Venezuelu? Pokusí se opět přemluvit OPEC, aby přestal omezovat těžbu? Odpovědi na tyto otázky budou rozhodující," říká Croftová, která je ale přesvědčená, že ropní medvědi si na svou chvíli slávy budou muset ještě počkat.

Zdroj: CNBC