S&P 500: Začíná další ztrátová epizoda?
|

S&P 500: Začíná další ztrátová epizoda?

Americký akciový index S&P 500 se 7. července opět přiblížil hladině 3 200 bodů, během dne ale zamířil poměrně zprudka níže. V době, kdy fundamenty působí na trh každý den jiným směrem, není od věci se podívat na ceny optikou technické analýzy.

S&P 500 Americké akcie Technická analýza

Americký akciový index až do 7. července několik dnů po době rostl, když se naposledy odrazil od hladiny podpory na zhruba 3 000. Dokonce prorazil výše z trojúhelníkové formace (modré linie v prvním grafu) a přiblížil se rezistenci (červená linie). Ta odolala, a tak úterní sešup v druhé polovině seance nebyl vlastně žádný šok.

Je běžné, že kurz po proražení výše potřebuje novou hladinu testovat opakovaně. Pohyb výše je samozřejmě nadále ve hře, otázkou ale je, jak hluboký může být současný pullback a zda jde o nákupní příležitost, nebo začátek výraznějšího poklesu.

Investiční stratég Graham Summers z Phoenix Capital Research zakreslil do druhého grafu možné hladiny podpory (zelené linie). První z nich na 3 148 byla v úterý mírně proražena, index uzavřel o tři body pod ní.

"Pokles lehce pod nejbližší support samozřejmě ještě nic neznamená. Větší starosti by si býci měli dělat s tím, že index S&P 500 po proražení nad trojúhelníkovou formaci nezaznamenal (alespoň) nové vyšší lokální maximum. To by mohlo znamenat, že šlo o falešné proražení výše, a sledujeme tak návrat do předchozího rozmezí s možností poklesu pod něj," říká Summers. "Do hry se tak mohou vrátit úrovně 2 950 nebo 2 880 bodů indexu S&P 500. A to by znamenalo novou korekci."

Výsledková sezóna za druhý kvartál začíná naplno v polovině července, USA se nadále potýkají s velkým počtem nakažených covidem-19 a trh spekuluje, zda se do hry nevrátí silnější restriktivní opatření v zájmu zastavení šíření nákazy. Nad tím vším bdí Fed se svými prakticky neomezenými zásobami nových peněz, v listopadu pak budeme znát jméno (staro)nového amerického prezidenta. Kdo rád sází, má tržní dveře otevřené.

Současné ocenění akcií jako paralela 20 let staré bubliny? Ne, dnes je to mnohem horší!
Americká ekonomika není kvůli dopadům pandemie covidu-19 v nejlepší kondici a nějakou dobu potrvá, než se "oklepe". Situace na akciovém trhu je ovšem docela jiná, a tak srovnání s rokem 2000 ukazuje na potenciálně velice nebezpečnou situaci.