Jak žít spokojeně s utaženým opaskem?

Je jedno, zda se právě potýkáte s horou dluhů, nebo třeba přemýšlíte, jak ušetřit peníze na důchod – existuje mnoho způsobů, jak si přechod na spořivější provoz usnadnit. "Šetřit" nemusí znamenat "bolet", jen se musí vědět, jak na to. Několik rad pro spokojený život s utaženým opaskem může být inspirací pro všechny, kdo letos potřebují ušetřit.
1. Sledujte své výdaje
Pokud to s úsporami myslíte vážně, začněte tím, že budete sledovat, za co utrácíte. Všechno si zapisujte – od účtů za opravu auta až po kávu, kterou si každé ráno kupujete cestou do práce.
Pohled na vzniklý soupis drobných výdajů vám pomůže pochopit, kam se ztrácejí peníze z vašeho účtu. A je prvním krokem k nápravě.
2. Změňte své spořící návyky
Když už víte, za co utrácíte, můžete se pustit do škrtání nepotřebných výdajů. Tady se většina lidí zadrhne a řekne si, že žít s utaženým opaskem je otrava.
Nemusíte si však upírat věci, které opravdu chcete, začněte s tím, že seškrtáte to, na čem vám peníze nejvíc utíkají, i když to tak úplně nepotřebujete. Přestaňte kupovat značkové věci, sáhněte po větším ekonomickém balení a zkuste i nákup z druhé ruky.
3. Kolik bankovek máte po kapsách?
Mnoha lidem je úplně jedno, kolik peněz nosí po kapsách, v peněžence, nebo dokonce kolik mají na bankovním účtu. Jak ovšem mohou kontrolovat své výdaje, když ani netuší, kolik peněz mají k dispozici? Nečekaně najít nějakou bankovku v kapse u kalhot je sice skvělý pocit, šetřit vám to však určitě nepomáhá.
5 matematických triků, které vám zjednoduší finanční počty
4. Mějte peněženku na drobné
Otravuje vás hledat drobné po kapsách, a platíte proto pořád bankovkami? Rozhodně si pořiďte peněženku, kam budete moci uložit i drobné.
Pokud vás opravdu obtěžuje platit drobnými, peněženku doma vždy vysypejte do nějaké kasičky. Až bude plná, přemozte se a zaplaťte drobnými jeden větší nákup, nebo si je proměňte u své oblíbené pokladní – určitě bude mít radost, že jí nesete drobné.
5. Dávejte si kapesné
Stanovte si limit, který můžete týdně utratit – například dva tisíce korun – a na začátku týdne peníze vyberte z účtu. Nikdy nevybírejte další peníze, dokud nepřijde pondělí, naopak – zkuste s penězi vystačit déle.
Sedm smrtelných finančních hříchů
6. Žijte zdravěji
Ano, váš životní styl ovlivňuje to, kolik utrácíte. Jeden z nejlepších tipů, jak více ušetřit, je dostat se do formy.
Lidé, kteří kouří, pijí alkohol, špatně se stravují nebo mají nadváhu, většinou utrácejí více. Pokud začnete běhat, máte aktivitu, která vás zabaví, vylepší vám kondici a nic nestojí.
7. Najděte způsob, jak vydělat další peníze
Nemusíte nutně hledat druhou práci, stačí se zkusit zamyslet, co byste ještě mohli dělat, abyste vydělali další peníze. Zaměstná vás to, takže vás nebudou lákat jiné aktivity, za které byste utráceli, a je to nejlepší způsob, jak žít s utaženým opaskem. Budete totiž hledat způsoby, jak vydělat, místo abyste mysleli na to, jak peníze utratit.
8. Přestaňte nakupovat impulzivně
Nikdy nekupujte nic, co jste si předem nepromysleli. Náhodné návštěvy obchodů se tedy zakazují. Pokud přesto neodoláte, počkejte 24 hodin. Pokud jste i po celém dni stále přesvědčení, že chcete danou věc koupit, pak na tom něco bude.
9. Nenakupujte za plnou cenu
Už se vám někdy stalo, že jste ten svetr, co stál dva tisíce, viděli dva měsíce po nákupu ve výprodeji? Pokud trváte na náhodné koupi věci, měla by být alespoň ve slevě.
Pokud není, počkejte, dokud bude. Třeba do doby, než ji prodejce zlevní, opadne váš zájem, a vy ušetříte ještě více. Jiným způsobem, jak ušetřit, je takovou věc najít na slevovém serveru.
Jak můžete ušetřit díky sociálním sítím
10. Změňte své stravovací návyky v restauracích
Přestat jíst v restauracích úplně je možná moc tvrdé, lepší bude, když se pokusíte hledat výhodné nabídky. Zkuste polední menu, jídlo pro dva, nebo třeba návštěvu restaurace v dobu, kdy nabízí slevy.
Zdroj: CandoFinance