Přestávají Češi spořit?

Odkládání peněz stranou se za poslední rok stalo problematickým pro 17 % Čechů a polovina dotázaných si ve srovnání s loňským rokem vytváří menší (případně žádnou) finanční rezervu. Až čtvrtina domácností uvádí, že má finanční rezervu ve výši více než pěti měsíčních platů. Tři Češi z deseti se museli letos vypořádat s nedoplatkem za energie, většina z nich jej přitom zaplatila z výplaty nebo úspor.
Žádnou finanční rezervu si v letošním roce netvoří 17 % dotázaných a peníze stranou do maximální výše 1 000 Kč si dává dalších 10 %. Nejčastěji si lidé spoří 3 až 5 tisíc Kč měsíčně.
Ve srovnání s loňským rokem si 52 % Čechů odkládá méně. Jen 9 % lidí uvedlo, že si mohou dovolit tvořit vyšší finanční rezervu každý měsíc ve srovnání s rokem 2022.
17 % dotázaných nemá žádnou finanční rezervu, čtvrtina Čechů má ale naspořeno alespoň 5 měsíčních platů. Ve srovnání s loňským rokem se situace zhoršila pro polovinu dotázaných.
S ročním výpadkem příjmů by se vyrovnalo jen 15 % respondentů. Bezmála pětina Čechů žije od výplaty k výplatě a nedokázala by si poradit ani s jednoměsíční pauzou v příjmech.
Lidé se také vyjadřovali k nedoplatkům energií a tomu, jak zasáhly jejich domácí rozpočty. Nedoplatek za energie platilo letos 30 % dotázaných, 58 % si s tímto výdajem pohodlně poradilo a uhradilo z běžné výplaty, 32 % pak muselo sáhnout do úspor. Pouhé jednotky procent musely požádat o půjčku v rodině, zaměstnání nebo od známých, někteří požádali o splátkový kalendář a pouhá 2 % dotázaných si půjčila od banky.
Naučit se každý měsíc spořit je velice důležité, byť by se jednalo o malé částky. V případě, že nejsou lidé schopni odkládat si každý měsíc určitou sumu, měli by se zamyslet nad tím, jak by řešili případný výpadek příjmů. Mohou si najít další práci nebo brigádu? Je vhodné se podívat také na výdaje, téměř vždy je možné někde ušetřit. Někdy se zdá, že malé částky není potřeba řešit, ale pokud se sečtou, může se člověk dostat na zajímavou sumu.
Když už je potřeba vzít si půjčku, lze čerpat informace od svého osobního bankéře nebo finančního poradce. To dělá i většina Čechů. Používají také finanční srovnávače a dají na doporučení známých. V menší míře Češi sledují žebříčky neziskových organizací.
Údaje v textu vycházejí z průzkumu pro společnost Home Credit, který zajišťovala agentura STEM/MARK. Sběr dat probíhal od 26. května do 1. června 2023 formou on-line dotazování mezi 505 respondenty ve věku 18 až 64 let.
Zdroj: Home Credit