US MARKETOtevírá za: 16 h 35 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Úspěšná předsevzetí jsou ta, na kterých ušetříte. A peníze pak můžete investovat!

Sekli jste s kouřením? Chcete omezit pití, začít jezdit do práce na kole nebo méně utrácet za zbytečnosti? Jste na dobré cestě k tomu, abyste celkem zajímavě ušetřili. A vhodným investováním takto uspořených peněz můžete za několik let našetřit třeba i na nové auto.

S každým novým rokem se to více či méně úspěšně opakuje – na začátku ledna lidé mění své životy k lepšímu. Začínají běhat, jezdit na kole, chodit do posilovny a jíst zdravě, přestávají kouřit a omezují pití alkoholu. Prostě chtějí být štíhlejší, zdravější a aktivnější. Jak ale rok ubíhá, odhodlání dodržovat novoroční předsevzetí zpravidla postupně klesá.

Jak lze bojovat s uvadající motivací? Jsou tu přece peníze! Shodou okolností má řada novoročních předsevzetí tu nespornou výhodu, že dokážou lidem ušetřit peníze.

Na kole a bez kouře

Začnu jezdit do práce na kole, auto nechám doma. Jedno z typických předsevzetí, která si lidé na začátku roku dávají. Nadšení pro cyklistiku pak bohužel během roku často opadá. Když se ale nadšení podpoří vzrůstajícími úsporami, může to některé cyklisty opravdu nadchnout.

Člověk, který by denně ujel 8 kilometrů, může každý den ušetřit zhruba 45 korun. Nic moc, zdálo by se, za měsíc je to už ale 945 korun. A pokud by si takový cyklista odkládal peníze stranou a investoval je po 10 let, získal by tím v součtu zhruba 155 tisíc korun. Za to už se dá jet s rodinou na dovolenou k moři.

Ještě častější a zároveň ještě finančně zajímavější je předsevzetí skoncovat s kouřením. I vzhledem k dalšímu zdražování cigaret v rámci konsolidačního balíčku se opravdu vyplatí přestat kouřit. Jedna krabička denně může klidně stát okolo 150 Kč. Za měsíc to znamená 4 500 korun v kapse. Pokud by je nový nekuřák investoval každý měsíc, měl by po 10 letech k dispozici zhruba 737 tisíc korun.

Finanční dopady novoročních předsevzetí

Investujte dlouhodobě

Všichni víme, že kvůli stárnutí populace bude v budoucnu obtížné zajistit současným mladým lidem důstojné důchody. Proto je nutné myslet na odchod do penze s předstihem, nejlépe několik desetiletí dopředu. Nevíme sice, jak bude za 30 nebo 40 let vypadat státní důchod, každý si ale můžeme založit svůj vlastní důchodový pilíř, který nám nikdo nevezme a na který se můžeme spolehnout. Stačí si jen vybrat vhodný investiční nástroj a začít si třeba každý měsíc odkládat část příjmů, klidně na začátku i malou. Lepší než nic, časem lze částku navyšovat v souladu s případně rostoucím příjmem.

Síla složeného úročení

Čím dříve se začne investovat, tím lepší lze očekávat výsledky. Nejsilnější zbraní každého mladého investora je čas. Když člověku zbývají do důchodu desítky let, může si na penzi opravdu zajímavě naspořit. Vedle dlouhé doby odkládání peněz (spoření) hraje ve prospěch těch, kdo investují dlouho, dobře známé složené úročení. Při investování zhodnocujeme nejen peníze, které průběžně posíláme na investiční účet, ale také peníze, které na účet postupně přibývají jako výnosy z dosavadní investice. Čím déle tedy investujeme, tím je složené úročení efektivnější.

Jak a do čeho investovat?

Mladí lidé a lidé ve středním věku mají stále dost času na to, aby si spořili do svého vlastního důchodového pilíře. Jednou z možností je investovat do akciových fondů. Je to sice rizikovější investice, ale pokud má někdo investiční horizont třeba dvacet nebo více let, má opravdu vysokou pravděpodobnost kladného zhodnocení, často výrazného. Lidé, kteří plánují odchod do důchodu v nejbližších letech, by pak měli vybírat do portfolia spíše konzervativnější investice, typicky dluhopisy.

Pro ty, kdo se nechtějí investicemi zabývat příliš detailně, je obecně rozumné investovat do širokospektrálních a diverzifikovaných akciových fondů, které zahrnují stovky, někdy i tisíce společností z různých odvětví ekonomiky. Je přitom důležité si vybrat důvěryhodnou společnost s licencí ČNB na poskytování investičních služeb. A nelze zapomínat na výši poplatků. Například rozdíl 0,5 procentního bodu není významná v jednotlivých letech, ale za desítky let může znamenat rozdíl v celkových výnosech klidně v desítkách tisíc korun.

Zdroj: FinGO

DůchodyInvestiční strategieInvestováníPonaučení pro investorySpoření
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa