US MARKETZavírá za: 3 h 44 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Jak se správně finančně připravit na důchod? Začněte těmito sedmi kroky

Vzhledem ke stavu veřejných financí a nepříznivému demografickému vývoji se generace budoucích důchodců budou muset na penzi připravit samy. V současnosti připadá na dva důchodce sedm ekonomicky aktivních obyvatel, za 30 let to budou pouze čtyři. V penzi Češi tráví v průměru 24 let. Nyní jsou sice starobní důchodci v poměru k průměrné hrubé mzdě nejbohatší, co kdy byli, ale to se s úpravami důchodového systému změní. A proto by se lidé v ekonomicky aktivním věku měli na důchod aktivně chystat.

Systém důchodového pojištění v České republice čelí velkým výzvám, které vyžadují rychlá a efektivní řešení. Aktuální výdaje na důchody tvoří přibližně třetinu státního rozpočtu, tedy bezmála 600 miliard korun ročně. Z toho si stát musí půjčovat 75 miliard, tedy asi procento HDP. Pokud nedojde k zásadním změnám, očekává se, že do poloviny 21. století by tato každoroční zátěž na úrovni státního dluhu mohla dosáhnout až 5 % HDP. To by pro stát v současných cenách znamenalo půjčit si každý rok přes 350 miliard korun pouze na důchody.

Problémy důchodového systému

Jedním z hlavních problémů pro český penzijní systém je nepříznivý demografický vývoj. Počet ekonomicky aktivních obyvatel na jednoho důchodce neustále klesá. Před třiceti lety připadalo na jednoho důchodce pět ekonomicky produktivních lidí, za třicet let mají být pouze dva.

K tomu se přidává rostoucí délka života v důchodu. Před padesáti lety trávili důchodci v penzi průměrně 15 let, dnes je to 24 let. Odborníci považují za ideální dobu zhruba 21,5 roku. Logickým řešením by byl posun věku odchodu do penze.

Nutnost důchodové reformy

Nedávno schválená důchodová reforma je krokem správným směrem, byť jde spíše o menší úpravy než o skutečnou reformu. Pro skutečnou udržitelnost celého systému je nezbytné přijmout radikálnější opatření. Jedním z nich je přesun větší odpovědnosti za šetření na důchod na samotné občany. Tento krok by měl jít ruku v ruce se státní podporou, aby lidé měli o důvod navíc si na důchod investovat.

Vzhledem ke stavu veřejných financí se státu nelze divit, že část odpovědnosti za důchodové zabezpečení přesouvá na občany. Pozitivní je, že budou mít lidé vlastní finanční budoucnost do značné míry pod kontrolou.

Důchodová reforma přitom neznamená, že v budoucnu nebudeme mít žádnou penzi. Bude se měnit poměr mezi důchody a průměrnou mzdou. V současnosti jsou důchodci ve vztahu k hrubé mzdě nejbohatší (zhruba 55 %), reálná hodnota důchodů ale bude v dalších letech klesat, byť nominálně vyplácené důchody dále porostou.

Jak se na důchod správně finančně připravit?

Finanční zabezpečení na důchod by mělo být pro každého prioritou. Pro začátek má smysl zvážit následující kroky.

  • Začněte plánovat co nejdříve: Čím dříve začnete investovat, tím lépe. I malá, pravidelně investovaná částka může díky složenému úročení narůst na významnou sumu.
  • Myslete na správnou alokaci a diverzifikaci: Nespoléhejte se pouze na jeden typ investice. Rozložení peněz do různých investičních nástrojů může snížit riziko a zvýšit šance na dosažení požadovaného výnosu.
  • Udržujte si přehled o svých investicích a rebalancujte: Pravidelně sledujte své portfolio a přizpůsobujte je aktuální situaci.
  • Snižte riziko a využijte sílu životního pojištění: Životní pojištění může poskytnout finanční jistotu v případě neočekávaných událostí a ochránit vaše investice určené na důchod.
  • Sledujte inflaci a snažte se ji porazit: Investice by měly zajišťovat reálný výnos, tedy vyšší, než je míra inflace.
  • Využijte výhody státem podporovaných produktů: Doplňkové penzijní spoření a dlouhodobý investiční produkt (DIP) nabízejí výhody v podobě státních příspěvků, daňových úlev a příspěvků zaměstnavatele.
  • Využijte rady odborníků: Konzultace s finančním poradcem může být při sestavování efektivního investičního plánu velice užitečná.

Důchodový systém v České republice vyžaduje rychlé a efektivní změny. Přesun odpovědnosti za šetření na důchod na občany, doprovázený podporou ze strany státu, může být klíčovým krokem k udržitelnosti důchodového systému. Je důležité, aby každý z nás přijal odpovědnost za svou finanční budoucnost a aktivně se zapojil do investování na důchod.

Zdroj: FinGO

Česká republikaDůchodyFinanční gramotnostInvestováníPenzijní reforma
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa