Jak si užít penzi? Nizozemský důchod utrácet v Rakousku

Žádný důchodový systém na světě není ideální. Dle odborníků z řad Světové banky či OECD je však nejlepší důchový systém v Nizozemí a Austrálii. Nejlepší životní podmínky pro penzisty dle časopisu Forbes jsou v Rakousku a Thajsku.
Důchodové systémy ve vyspělých zemích byly zasaženy ekonomickou krizí. Mnohem větší vrásky však přidělává domácím ekonomům demografický vývoj. Nejbezpečnější a nejvýkonnější důchodový systém mají Nizozemci a Australané. Vždyť mnozí nizozemští důchodci mají důchod na úrovni mzdy dosahované před důchodem, státní výdaje na penze jsou přitom nižší než v ostatních zemích světa, pouze 5 % HDP (např. v Rakousku 12,6 % HDP a Itálii 14 % HDP).
Důchodový systém v Nizozemí
Nizozemský penzijní systém má dva hlavní pilíře. Prvním pilířem je rovná sazba důchodu z veřejného důchodového pojištění a druhým pilířem je důchod závisející na výši výdělků v produktivním věku ze soukromého penzijního systému.
V Nizozemí jsou na důchodovém pojištění svých zaměstnanců zainteresováni téměř všichni zaměstnavatelé. Více než 91 % zaměstanců má firemní důchodové pojištění. Významná část finančních prostředků v penzi tedy pochází ze soukromých důchodů, vliv státu je nižší než v ostatních vyspělých zemích světa.
Velmi vysoký náhradový poměr je i v Řecku, zde však celý důchod pochází od státu. Vysoké zadlužení Řecka znamená, že státní důchod bude v příštích letech výrazně klesat. Penzijní systém v Nizozemí je dlouhodobě udržitelný, i příští důchodci by měli mít důchod na stejné úrovni jako nynější důchodci.
Důchodový systém v Nizozemí je velmi bezpečný. Mnozí zaměstnanci tak mají v penzi příjem v penzi ve výši 70 % svého předchozího příjmu od zaměstnavatele a třetinu potom tvoří rovný státní důchod.
Hrubý důchod na jednu osobu činí v Nizozemí v 948 €, v určitých případech lze čerpat další příspěvek ve výši 53 €. Důchody v Nizozemí podléhají zdanění.
Nizozemí má soukromý penzijní systém s širokým pokrytím. Na trhu působí celá řada penzijních fondů. Soukromé fondy v Nizozemí drží nejvyšší aktiva ze všech členských zemí OECD (138 % k HDP). Např. Velká Británie 78 % k HDP, USA 76 % k HDP, Kanada 55 % k HDP. Vlivem propracovaného penzijního systému je výsledná penze v Nizozemí v porovnání se mzdou dosahovanou před odchodem do důchodu vysoká. Není zde zavedena taková redukce jako v Česku. S rostoucím příjmem roste i výše důchodu.
Občan pobírající celý život průměrnou mzdu může očekávat souhrnný důchod ve výši 88,3 % mzdy před odchodem do důchodu. Z toho rovný důchod činí 30,2 % a příjem z povinného soukromého fondu činí 58,1 %.
Občan pobírající celý život polovinu průměrné mzdy může očekávat souhrnný důchod ve výši 93,4 % mzdy před odchodem do důchodu. Z toho rovný důchod činí 60,5 % a příjem z povinného soukromého fondu činí 32,9 %.
Občan pobírající celý život dvojnásobek průměrné mzdy může očekávat souhrnný důchod ve výši 85,8 %. Z toho rovný důchod činí 20,2 % a příjem z povinného soukromého fondu 66,5 %.
Kam je nejlepší odjet na penzi? Čtěte na webu Investujeme.cz