Světové akcie: Býčí trend pokračuje, data z ekonomiky mu (ne)pomáhají
|

Světové akcie: Býčí trend pokračuje, data z ekonomiky mu (ne)pomáhají

Data z americké ekonomiky překonávají odhady, převrácená výnosová křivka jako signál blížící se recese ale část investorů stále znepokojuje. Evropská ekonomika pak zpomaluje citelně a totéž se týká Číny. I tak ale světové akcie drží po krizi vydobyté pozice.

Světové akcie Světová ekonomika Centrální banky Technická analýza

Ve Spojených státech riziko zpomalování ekonomiky (a možná i tlak prezidenta Donalda Trumpa) přiměly Fed otočit kormidlem měnové politiky a začít snižovat sazby. A to přesto, že index překvapení, který srovnává reálná data s odhady analytiků, vystoupal na 11měsíční maximum. Centrální banky nezahálejí ani v eurozóně (snižování sazeb, obnovení odkupu aktiv) nebo v Číně (podpora trhu s úvěry).

Světové akcie na tom přitom jako celek nejsou vyloženě špatně. Index Global Dow, který zahrnuje akcie 150 globálních společností, se drží nad úrovní, kde by se intuitivně mohla rýsovat dlouhodobá hladina podpory (mimochodem, graf jasně ukazuje, že světové akcie dokázaly po krizi jen lehce překonat předchozí maxima).

Na grafu je ale zajímavé (i) něco jiného. Pohled roky 2011-2012 a 2015-2016 odhaluje obdobný vývoj jako v uplynulých kvartálech. A v těchto obdobích také nebyla nouze o obavy z recese v různých místech světa. A vzhledem k možnému obratu ve vývoji ekonomik (byť opět podporovaných centrálními bankami) nelze vyloučit, že se globální akcie odrazí k dalšímu růstu.

Zdroj: ciovaccocapital.com