Investiční příležitost na trhu s realitami?

Investice do nemovitostí byly a vždy budou zajímavou alternativou. Majitel nemovitosti má na výběr mezi jejím pronájmem a prodejem. V některých letech ceny nemovitostí reálně rostou, jindy klesají. Správné načasování nákupu i prodeje, výběr nejvýhodnějšího financování nákupu a výběr vhodné nemovitosti jsou proto zcela zásadní.
O úspěšnosti investice do nemovitosti rozhoduje několik faktorů. Je proto potřeba ji dobře promyslet. Jako všude jinde platí, že nejvíce o zisku rozhoduje nákup. Při nákupu se tvoří budoucí potenciální zisk.
Nemovitost, ať už byt, nebo dům, se časem nejvíce zhodnocuje díky své poloze, tedy výběrem města nebo městské části. V současné době jsou rozdíly v ceně nemovitostí v Česku oproti ostatním vyspělým zemím poměrně malé, a tak by se měly v budoucnu zvětšovat.
Klíč k úspěchu? Výběr lokality
I v menších městech v Česku se bude rozdíl v cenách bydlení v závislosti na lokalitě zvyšovat. O ceně nemovitosti rozhoduje mnoho věcí: ekonomický vývoj v zemi, pracovní příležitosti v daném místě, možnosti studia nebo životní prostředí.
Každý kupující by měl také mít na paměti demografické trendy. V Evropě i Česku najdeme z demografického hlediska perspektivní regiony, ale také oblasti, kde budou v příštích letech ceny bydlení klesat.
V Česku bude stoupat počet "singles". Počet jednočlenných domácností totiž zatím zaostává za evropským průměrem. A pro trh s bydlením je klíčovým ukazatelem právě počet domácností, ne obyvatel.
Jak se mění ceny nemovitostí ve světě?
Globální trh s nemovitostmi se výrazně mění. Rozdíly jsou i mezi jednotlivými zeměmi. Analytická společnost Global Property Guide uvádí, že ve 3. čtvrtletí 2011 meziročně klesly ceny nemovitostí ve 26 zemích, v 18 zemích naopak vzrostly.
Nejvíce reálně (po očištění o inflaci) rostou ceny nemovitostí v Indii (meziročně o 23 %), Brazílii (o 20 %), Lotyšsku (o 13 %) a Estonsku (o 13 %). Nejvíce naopak klesly ceny bydlení v Irsku (o 15 %), Bulharsku (o 10 %), Španělsku (o 9 %), Řecku a Portugalsku (o 7 %).
Nejvíce ceny stoupají v Asii. V Hongkongu, Singapuru nebo na Tchaj-wanu ceny nemovitostí každoročně stoupají, a to i během ekonomické krize.
Pro trh s bydlením znamenala ekonomická krize velké příležitosti. Například v pobaltských zemích během let 2008 a 2009 ceny výrazně klesly. Globální krize je v Lotyšsku a Estonsku srazila na polovinu. Nákup nemovitosti v těchto letech tedy přinesl investorům značné zisky. Po prvotních velkých problémech se totiž podařilo oběma zemím ustát ekonomickou krizi. V současné době patří kupříkladu Estonsko mezi nejméně zadlužené evropské země.
Hypotéka se vyplatí u kvalitní nemovitosti
Zadlužení není nikdy příjemné a každý úvěr je potřeba zvážit. V případně výhodného nákupu nemovitosti je však hypotéka správnou volbou. Výběrem správné hypotéky, fixace a dalších parametrů lze významně ušetřit.
Proto je potřeba zvážit důkladně všechny nabídky a porovnat je dle RPSN a dalších parametrů. Investovat se přitom dá nejen do českých nemovitostí, ale i do zahraničních, především v členských zemích Evropské unie.