Proč už po parketu NYSE nepochodují jen roboti?

Akcioví obchodníci z masa a kostí jsou ohroženým druhem, nebude to trvat dlouho a nahradí je chladnokrevné algoritmy, píší s menšími či většími přestávkami již nějakou dobu přední finanční média. Jakkoli objem transakcí realizovaných roboty celosvětově narůstá, jedno místo revoluci statečně vzdoruje. NYSE.
Obchodníci, kteří se pohybují na parketu NYSE, jsou jedním ze symbolů slavného trhu. Newyorská burza samozřejmě není v oblasti automatizace tradingu výjimkou, i na ní mají stále silnější slovo algoritmy, čilý ruch na parketu však neustává. Kritici namítají, že tradeři jsou na parketu jen kvůli televizním kamerám, a nejznámější akciovou burzu světa v tomto ohledu přirovnávají k Disneylandu.
Je pravda, že marketing hraje obrovskou roli. Tradeři na parketu k NYSE prostě patří, kulisu, kterou vytvářejí, nelze nahradit. Těžko si představit každodenní rituál zvonění na burzovní zvon bez mužů v typických modrých oblecích pobíhajících mezi stovkami monitorů. Rozhodují ale i jiné věci.
Člověk vs. stroj
NYSE a Nasdaq jsou pravděpodobně jediné dvě americké burzy, o kterých někdy většina lidí slyšela. Existují ale desítky elektronických obchodních systémů, které se snaží získat podíl na trhu, jehož hodnota dosahuje asi 26 bilionů dolarů. V roce 2005 byla například založena burza Bats, v roce 2012 zase vznikla burza IEX. Podíl NYSE na americkém akciovém trhu se dnes pohybuje kolem 22 %, ještě v roce 2008 dosahoval zhruba 35 %.
Podíl NYSE na celkovém objemu obchodování v USA
Paul Gudonis, ředitel výrobce robotických ortéz Myomo, říká, že jedním z důvodů, proč si jeho společnost pro upsání svých akcií vybrala NYSE, jsou právě zástupci tvůrců trhu (market makerů) pohybující se přímo na parketu. Gudonis si chválí hlavně zpětnou vazbu, kterou od těchto lidí jeho firma získává a kterou by jí algoritmy nebyly schopné nabídnout.
"Trh může být samozřejmě zcela automatizovaný, pokud z něj ale zmizí přirozená interakce, vypaří se značná hodnota. Jsme názoru, že se technologie a lidský element skvěle doplňují," říká provozní šéfka NYSE Group Stacey Cunninghamová.
Závěrečné aukce
Velkou výhodu mají obchodníci na parketu NYSE při finálních aukcích, během nichž je stanovována oficiální zavírací cena jednotlivých akciových titulů. Zástupci brokerů se speciálními zařízeními mají 15 minut navíc na to, aby během aukce podali nákupní nebo prodejní objednávky. V době, kdy se čas počítá na zlomky vteřin, je čtvrthodina doslova věčnost. Zájem o zadání prodejních nebo nákupních příkazů v této době je obrovský, takže na parketu je v závěru obchodování hodně živo.
"Zájem o závěrečné aukce zesiluje během krizových období," říká Justin Schack, výkonný ředitel společnosti Rosenblatt Securities, která má na parketu denně přes dvacet lidí. Připomíná také přešlap společnosti Knight Capital, která v roce 2012 kvůli chybě svých algoritmů přišla během půl hodiny o 440 milionů dolarů. Přímo na parketu tehdy obchodníci rušili její chybné obchodní příkazy, aby eliminovali ztráty.
Čísla hovoří jasně
Ať už si o strategii NYSE myslíte cokoli, jedno je jasné - funguje. Za vše hovoří to, že úpisy akcií na NYSE letos zatím vynesly více než 22 miliard dolarů, zatímco druhá burza v pořadí, ta v Šanghaji, registruje IPO jen v hodnotě 11,6 miliardy dolarů.
Nejznámější burzovní parket zatím útoky automatizace úspěšně odráží. Otázkou je, co se stane, až se model NYSE ukáže jako zastaralý. Potom bude muset šéf mateřské Intercontinental Exchange Jeffrey Sprecher hodně přemýšlet, jak na burze v New Yorku udržet současné a získat nové svěřence.
Hodnota IPO v roce 2017 na vybraných světových burzách (do srpna 2017)
Zdroj: Quartz
Aktuality
