Doba plastová: Co světu hrozí, pokud si lidé nepoloží tuto zásadní otázku?

Jen půl století stačilo na to, aby se ze symbolu moderní doby stala jedna z největších ekologických hrozeb. Ve světových oceánech každý rok skončí přibližně osm milionů tun plastového odpadu, kterému padne za oběť asi milion živočichů. Jak proti tomu bojovat a co se stane, pokud bude člověk předstírat, že žádný problém neexistuje?
Pokud by pokračovaly dosavadní trendy, dosahovala by v roce 2050 roční produkce plastových výrobků více než 1,12 milionu tun a na jejich výrobu by padla zhruba pětina vytěžené ropy. Nadace proslulé jachtařky Ellen MacArthurové dokonce tvrdí, že za tři dekády bude v mořích více tun plastů než ryb.
A nejde jen o faunu a flóru v mořích a oceánech. Vědci v posledních letech upozorňují, že se mikroskopické plasty ve stále vyšších koncentracích objevují v řadě lokalit i v pitné vodě a běžných potravinách.
Nadace proto vybízí vlády i společnosti k důraznějšímu boji proti plastům. Klíčové je podle ní mimo jiné to, aby se firmy zamyslely nad využíváním plastů coby obalových materiálů. Svět se sice naučil plasty recyklovat, tempo jejich zpracovávání k opětovnému využití ovšem nestačí. V roce 2014 bylo podle organizace PlasticsEurope vyprodukováno přibližně 311 milionů tun plastů, avšak recyklací prošlo jen necelých osm milionů tun plastového odpadu.
Lidstvo si proto musí položit zásadní otázku: Je přínos plastů opravdu tak velký, že lze obhájit jejich stále větší produkci a negativní dopady na životní prostředí?
Zdroj: World Economic Forum