Mobilní sítě páté generace jako katalyzátor ekonomického růstu

Když před pár lety telekomunikační společnosti představily mobilní internetové připojení čtvrté generace, hovořilo se o technologické revoluci. Převrat by však teprve měl přijít. A ovlivnit nemá jen rychlost stahování dat.
Přechod z technologie 4G na 5G bude podle odborníků dramatičtější než přechod ze 3G na 4G. Nepůjde totiž jen o rychlost surfování a stahování dat, ale hlavně o vytvoření nové infrastruktury pro internet věcí, díky čemuž by se měla dosud stále spíše okrajová záležitost stát samozřejmostí a součástí každodenního života.
Testy hovoří o rychlosti připojení 5G kolem 3,6 Gb/s, do roku 2020 by se údajně mělo podařit dosáhnout rychlosti až 10 Gb/s, nárazově dokonce těžko uvěřitelných 800 Gb/s. Při takové rychlosti bude možné stahovat filmy v té nejlepší kvalitě během několika vteřin, sledovat pomocí brýlí s virtuální realitou dění na druhém konci světa s prakticky nulovým zpožděním a samořízená auta budou schopna vzájemně komunikovat s prodlevou v řádu milisekund.
Revoluce má být ale všeobecná. Nezisková organizace CTIA odhaduje, že jen ve Spojených státech vzniknou díky zavedení technologie 5G zhruba tři miliony pracovních míst a objem amerického HDP stoupne o zhruba 500 miliard USD. To, že nejde o tlachání, naznačuje skutečnost, že produkty a služby spojené s provozováním technologie 4G americký HDP každoročně navyšují o zhruba 475 miliard USD.
Nejpřipravenější jsou podle CTIA na příchod technologie 5G Čína, Jižní Korea a Spojené státy. Brzdou nástupu páté generace mobilních sítí je zatím infrastruktura. Páteř technologie 4G ve Spojených státech tvoří asi 200 tisíc velkých vysílačů, 5G bude potřebovat miliony malých vysílačů. Pro operátory je stavba nové infrastruktury značnou finanční zátěží. V řadě států americké federace navíc platí různá omezení, která rychlý a finančně efektivní rozvoj infrastruktury komplikují.
"Pokud Spojené státy nechtějí přijít o historickou příležitost, musí ihned technologii 5G otevřít dveře," říká prezident a výkonný ředitel Institutu amerických spotřebitelů Steve Pociask. "Je potřeba sjednotit regulaci a dát operátorům najevo, že jejich investice nepřijdou vniveč."
Zdroj: Forbes
Aktuality
