Proč se inteligentní lidé cítí šťastněji, když jsou sami

Pro většinu lidí je představa života bez přátel noční můrou. Malá část populace to ale má naopak.
Podle jednoho ze závěrů studie How intelligence, population density, and friendship affect modern happiness z roku 2016, jejímiž autory jsou profesor psychologie Norman Li ze Singapore Management University a evoluční psycholog Satoshi Kanazawa z London School of Economics, je život s omezeným množstvím přátel či bez přátel téměř dokonalou představou pro nadprůměrně inteligentní jedince.
Studie vychází z informací sesbíraných v letech 2001 a 2002 od 15 197 mužů a žen ve věku 18 až 28 let pro průzkum National Longitudinal Study of Adolescent to Adult Health.
Podle dřívějších výzkumů se průměrný člověk cítí dobře ve skupině o asi 150 jedincích. To zahrnuje rodinu, přátele a další lidi, na které má člověk určité vazby. Toto číslo se přitom nese historií, v neolitických vesnicích v Mezopotámii údajně žilo v průměru také 150 až 200 lidí.
Li a Kanazawa potvrzují, že pro většinu společnosti jsou mezilidské vztahy důležité. Čím pevnější navíc tyto vztahy jsou, tím spokojeněji se lidé cítí.
Najdou se ovšem i výjimky. Ty podle jejich závěrů představují jedinci s nadprůměrnou inteligencí. Jedním z možných vysvětlení je podle nich cílevědomost inteligentních lidí a s tím spojený pocit, že jejich okolí je značně omezuje a brzdí.
Zdroj: World Economic Forum
Aktuality
