US MARKETOtevírá za: 12 h 55 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Florida: průvodce nákupem nemovitostí

Projíždíte-li dnes Floridou, prakticky celou cestu lemují nápisy „Nemovitost na prodej“. Počet prodávaných a pronajímaných nemovitostí se už nepohybuje v řádu desetitisíců, ale statisíců až miliónů.

Vít Klíma
Vít Klíma
7. 10. 2009 | 13:00

Právě díky převisu nabídky nad poptávkou klesly ceny nemovitostí v průměru o 50%. Dům na Floridě je tak dnes levnější než byt v pražském panelovém domě!! Otázka, kterou si zákonitě musíte položit, zní: „je koupě nemovitosti na Floridě ke spekulativním účelům dobrou investicí?“. Pod spekulací rozumím: „dnes“ levně koupit a „zítra“ dráže prodat. Odpovědět na položenou otázku si musí každý sám. Jako průvodce nabízím tři zastavení.

Tři zastavení

Zastavení první – supermarkety.

Projděme nejprve společně několik floridských supermarketů. Bohužel v nich - kromě kalifornských jablek, vína a zeleniny - prakticky žádné zboží „Made in USA“ nenajdeme. Převažují výrobky „Made in China“, respektive dalších asijských zemí a „Made in Brazil“, respektive dalších latinskoamerických zemí. Otevřenou otázkou je, zda přemístění výroby do zemí s levnější pracovní silou je tou správnou cestou k americké prosperitě.

Zastavení druhé – Silicon Valley.

Silikonové údolí používám pouze jako symbol amerického vědecko-technického pokroku. Je nesporné, že dodnes si USA udržují před ostatním světem určitý vědecko-technický náskok. Problém vidím v jeho realizaci. Zatímco v poválečném období se okamžitě přenesl nový objev do výroby, dnes je řada patentů - ihned po jejich registraci - prodána do zahraničí. Američanům se už zjevně nechce organizovat a zajišťovat výrobu a odbyt. Opět otevřená otázka: „vede tato cestě k americké prosperitě“?

Zastavení třetí: New York – Wall Street.

Tady cítíte skutečnou sílu USA, jako finančního centra světa. Leč, vezmeme-li Čínu 60. let, kdy jejím cílem bylo zajistit pro každého obyvatele alespoň jednu hrstku rýže na den, otevírá se oprávněná otázka, zda při své současné ekonomické síle a ve spolupráci s Ruskem, Indií a Brazilií (BRIC) i s dalšími státy sdruženými v Šanghajské organizaci pro spolupráci, nebude schopna vybudovat si své vlastní finanční světové centrum a dolar nebude nahrazen nějakou jinou měnou, na což už dnes řada zemí zcela otevřeně „tlačí“. Důvodem je, že nechtějí prodávat své surovinové zásoby za slabý dolar. Připomeňme jen, že Šanghajskou dohodu uzavřely: Čína, Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán a pozorovatelskými zeměmi jsou Mongolsko, Indie, Írán a Pákistán. Tedy země s obrovskými lidskými i surovinovými zdroji. Otázka pak zní: „dojde-li k nahrazení dolaru jako hlavní světové rezervní měny, nestal by se z USA obr na hliněných nohou“? Už dnes se ukazuje, že zejména Čína ke svému rozvoji ani tak moc nepotřebuje okolní svět, jako okolní svět - a USA zvlášť - potřebuje Čínu!

Investiční doporučení

Nevím, jak jste si, na výše uvedenou otázku, odpovědi Vy, čtenáři. Pokud byste mě požádali o doporučení, radil bych rozumnou opatrnost. Nemovitost doporučuji koupit, ale s maximálně desetiletým výhledem následného prodeje.

Kdy nemovitost koupit

V USA je to s ekonomickými prognózami obdobné jako v ČR. Provládní ekonomové prohlašují, že z nejhoršího jsou už USA venku a očekávají - s trochou básnické nadsázky -„světlé zítřky“, zatímco nevládní ekonomové tvrdí, že druhá vlna krize, která cenu nemovitostí sníží o dalších 25%, Spojené státy teprve čeká. V každém případě bych nemovitost nekupoval dříve, než po skončení zimní sezóny, to znamená v dubnu / květnu příštího roku.

Jakou nemovitost koupit

Stavební pozemky v dobré lokalitě lze na Floridě koupit od 40 do 70 000 USD, dům od 100 000 USD výše. Pokud byste chtěli koupit dům, nedoporučuji, vzhledem přetlaku prodávaných a pronajímaných domů i výši místních daní, investovat na Floridě více, než 150 – 200 000 USD. Máte-li k dispozici větší rozpočet, pak doporučuji spíše koupit byt v New Yorku v rozsahu 300 000 USD s cílem jeho dlouhodobého pronájmu a zbytek investovat na Floridě. Sníží se tak nejen riziko Vaší investice, ale zkrátí se i doba její návratnosti.

Chcete-li koupit nemovitost na Floridě, můžete tak učinit i z pohodlí Vašeho domova.

1) Začněte otevřením stránky Asociace floridských realitních kanceláří, kde najdete odkaz na „Nabídku nemovitostí“ ( http://fl.living.net ).

2) U každé nabídky je zveřejněna její adresa, kterou si můžete přiblížit na satelitní mapě http://www.maplandia.com/north-america V levém dolním rohu se zobrazí „Google search map“, kam napíšete adresu nemovitosti a můžete si ji přibližovat tak, až detailně poznáte její polohu, sousedství, vzdálenost od oceánu, atd., zkrátka parametry lokality. V popisu nemovitosti je uveden i kontakt na prodávajícího (nejčastěji telefon a e-mail), kterým je buď vlastník, nebo realitní agent, jehož můžete z domova zavolat a domluvit s ním konkrétní podmínky a postup prodeje.

Samozřejmě je lepší se s kupovanou nemovitostí osobně seznámit a poznat i lokalitu, v níž se nachází.

Kupujete-li nemovitost v zástavě, vstupuje do hry další hráč, jímž je právě banka. Vy jí dáváte cenovou nabídku na kupní cenu. Banka váš návrh během tří měsíců posoudí a dá Vám vědět, zda ji akceptuje či nikoliv. Pokud ne, je třeba nabídkovou cenu zvýšit.

Projevíte-li o takovouto nemovitost zájem, je třeba počítat s procesem koupě v řádu tří až čtyř měsíců. Doporučujeme proto najmout místního právníka nebo realitního brokera a jim celou záležitost svěřit.

Mnoho nemovitostí, včetně bankovních zástav se dnes nabízí v aukcích. Moc tuto formu koupě nedoporučujeme. Jednak musíte zaplatit určitý vstupní poplatek a jednak, je-li nemovitost skutečně atraktivní, objeví se dostatek zájemců, kteří její cenu „vyšroubují“ tak, že se pohybuje okolo dnešní reální prodejní ceny na trhu, takže, nemáte-li „z pekla štěstí“, nic moc na aukci nevyděláte.


Co je to „dobrá cena“ a taktika o jejím vyjednávání a jaké jsou náklady spojené s nákupem nemovitostí na Floridě? Druhou část článku od Víta Klímy vám nabídneme již příští týden na www.investicniweb.cz

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika