US MARKETOtevírá za: 6 h 34 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Skutečný svět je jiný než ten, který vidíme

Svět, který kolem sebe vidíme, není tak docela světem, ve kterém žijeme. Zkuste se řídit následujícím krátkým návodem a zamyslete se nad tím, zda náhodou něco nepřehlížíte.

1. Uvědomte si, že nevnímáte všechno

"Výpočetní kapacita" lidského mozku je omezená. Kdyby měl být člověk schopný zpracovávat všechny informace, se kterými přijde do kontaktu, musel by mít mozek s úplně jiným "výkonem". Vysvětlit to lze například pomocí rozdílu mezi výpočetní kapacitou počítače a kvantového počítače.

Důsledkem "výpočetních limitů" mozku je to, že člověk informace filtruje a vybírá si jen ty, které jsou nejzásadnější, nejvýraznější. Svět se nám tak jeví mnohdy vyhrocený, extrémně polarizovaný, nestabilní.

2. Pochopte, které typy podnětů jsou spouštěči zkresleného vnímání

Podněty, které projdou přes informační filtr jedince, má člověk opět z důvodu omezené "výpočetní kapacity" mozku tendenci vyhodnocovat zkresleně, bez detailů a kontextu, zkrátka zjednodušeně.

3. Dívejte se na svět pozorně, vnímejte ho v barvách, ne černobíle

Když člověk začne o věcech více uvažovat, nahlíží na ně v kontextu, začne si všímat detailů a všech nuancí, zjistí, že svět je v mnohém jiný, než se na první pohled zdá. Je mnohem pestřejší, hrany nejsou ostré, nýbrž zaoblené, přechody jsou plynulé, zdánlivě nereálné se najednou stává možným a neřešitelné uskutečnitelným.

Zdroj: Gapminder

PsychologieVěda
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa