US MARKETZavírá za: 0 h 53 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Egypt: Turistická a investiční destinace

Egypt patří k velice oblíbeným turistickým destinacím. Zájem Evropanů o koupi nemovitosti, ať už jako prázdninové rezidence, nebo investice, roste. Jak v Egyptě nemovitost koupit a v jakých oblastech vybírat?

Vít Klíma
Vít Klíma
23. 4. 2010 | 12:00
Nemovitosti

Proč investovat v Egyptě

Ve prospěch koupě nemovitosti, ať už jako investice, nebo pro vlastní potřebu, hovoří:

  • nižší ceny nemovitostí než v České republice;

  • nižší životní náklady;

  • výhodné klimatické podmínky – v době, kdy je u nás zima, je v Egyptě teplo;

  • snadná a rychlá dopravní dostupnost.

Kdo by měl investovat v Egyptě

1) Ti, kteří mají rádi, nebo budou alespoň ochotni respektovat a akceptovat místní tradice, zvyky a náboženství, znají místní bezpečnostní situaci a jsou schopni se přizpůsobit místní hygieně a stravovacím návykům;

2) milovníci historie, umění a památek;

3) příznivci vodních sportů;

4) ti, jejichž zdravotní stav se výrazně zlepšuje u moře;

5) ti, kteří chtějí podnikat v oblastech spjatých zejména s turistickým ruchem. Mnoho restaurací, kavárniček, barů i menších hotelů vlastní Evropané.

Náš středoevropský imunitní systém není odolný vůči místním virům a bakteriím. Máte-li oslabenou imunitu, doporučuje se rozhodně poradit se s lékařem, a případně pořídit nemovitost raději například na Kanárských ostrovech.

Kde investovat?

V případě, že jde o investici do soukromé nemovitosti určené k rekreaci, rozhodujícím parametrem je její dostupnost a neměla by ležet dále, než hodinu a půl od letiště. Egypt má šest mezinárodních letišť: Káhira, Alexandrie, Luxor, Asuán, Hurghada a Sharm el-Sheikh.

1. Akabský záliv

Dahab

Nachází se na východním pobřeží Sinaje ve vzdálenosti 85 km od letiště v Sharm el Sheikh. Transfer z letiště trvá asi 90 minut. Dahab jako původní beduínská vesnička si zachoval svou exotickou tvář: mělký, písčitý záliv lemovaný množstvím pokroucených datlových palem se žluto-červeno-hnědým Sinajským pohořím v pozadí. Nikde jinde na pobřeží Egypta neroste přirozeně tolik palem, jako tady. Samotný Dahab se dělí na dvě části: řetězec prázdninových středisek a hotelů a druhá část zvaná Asilah je původní beduínskou osadou, kde ještě můžeme najít typické životní rysy beduínského způsobu života. V turistické čtvrti Dahabu je v dosahu do 500 metrů od hotelů či kempů směnárna, pošta, dále je zde množství obchodů s památkami, oděvy či potravinami, restaurace různých stylů a kvality, cestovní kanceláře, internet-café, mezinárodní telefony a vše co k pobytu potřebuje. V novém centru Dahab City, vzdáleném asi 3 km se nachází banka (možnost výběru z karty), pošta a úřady. Doporučujeme kupovat, kupovat, kupovat!

Sharm El Sheikh

Je nejevropštější destinací v Egyptě s mimořádně vysokou úrovní služeb. Původně přístav se proměnil v jedno z nejžádanějších letovisek – město hostící mnoho mírových rozhovorů. Během deseti let zde vyrostl bezpočet moderních hotelů, pasáží s restauracemi a obchody, jakož i bohaté sportovní zázemí s tenisovými kurty či golfovými hřišti. Nemovitosti zde *doporučujeme kupovat jen skutečně náročné klientele. *

Nuweiba

Leží uprostřed pobřeží Akabského zálivu a egyptské Ministerstvo pro cestovní ruch plánuje přeměnu této oblasti v nový turistický region. Městečko leží cca 70 km jižně od Taby a 180 km severně od Sharm El Sheiku. Od počátku osmdesátých let do přelomu tisíciletí byla Nuweiba oblíbenou destinací nezávislých cestovatelů díky svojí strategické poloze a přírodní kráse. Jakmile investoři objevili potenciál překrásných panenských pláží mezi Nuweibou a Tabou, začali s výstavbou luxusních hotelů pro náročnou klientelu. Dnešní Nuweiba je ideálním místem pro ty, kdo touží po unikátním bydlení, kombinovaným s pohostinnosti místních obyvatel. Doporučujeme kupovat, kupovat, kupovat – vhodná investice do budoucnosti!

2. Suez

Ain Soukána

Je vyhledávána především rodinami s dětmi, které tu najdou ideální zázemí v podobě hřišť, vodních parků atd. Rodiče určitě ocení i bezpečný pozvolný vstup do moře. S pojmem Ain Soukhna si většina lidí spojovala typické útočiště pro egyptskou chudinu. V 90. letech minulého století – v regionu táhnoucím se asi 60 km jižně od Suezu – byly objeveny horké minerální prameny, které vzbudily zájem investorů (v překladu znamená „Ain Soukhna“ právě horký pramen) a vzniklo tak nejmladšího letoviska na pobřeží Rudého moře. Do Ain Soukhna Vás přepraví transfery z mezinárodního letiště v Káhiře. Cesta trvá něco málo přes 1,5 hodiny. Přímo na místě nefunguje veřejná doprava, takže si musíte najmout taxi. Doporučujeme kupovat, kupovat, kupovat – dobrá investice do budoucnosti!

Zafarana

Je krásná, malá vesnice nacházející se ve vzdálenosti asi 62 km směrem na jih od Ain Sukhna v regionu Al Bahr al Ahmar. Realitní trh se tu teprve rozvíjí, doporučujeme kupovat, kupovat, kupovat – dobrá investice do budoucnosti.

3. Egyptská část Středozemního moře

Krásné pláže najdete zejména v oblasti od Alexandrie až po Mersa Matrouh, včetně letoviska Sidi Abdel Rahman. Navzdory kilometrům bílých písečných pláží a azurovému moři je oblast Egyptského středozemí stále nerozvinutá a relativně neosídlená a tím pádem jsou zde i ceny nemovitostí relativně nízké. Pro nás, Evropany je tu z celého Egypta nejpříjemnější podnebí: v zimě je kolem 18°C a v létě kolem 33°C. Z hlediska lokalit doporučujeme Abu Qir s blízkými středisky Agami a Hannoville a Marinu El Alamein. Doporučujeme kupovat – dobrá investice do budoucnosti.

4. Rudé moře

Rudé moře je krásné a určitě doporučujeme strávit v některém z místních letovisek – Hurghadou počínaje, Abu Simbelem konče – zimní dovolenou. Něco jiného je ovšem krátkodobá dovolená a něco úplně jiného je trvalý 5 – 6 měsíční pobyt, a to i po klimatické stránce. V Hurghadě a Sharmu je v zimě nejčastěji okolo 22 až 25°C. Ve dne je teplo, ale večer klesají teploty na 10 až 15°C a už je nutné teplejší oblečení. Hlavní nevýhodou je silný vítr. Hurghada a Sharm jsou nejpříjemnější na jaře od 15. března do 15 května, na podzim od 15. září do začátku prosince. El Gouda, Marsa Alam a Luxor jsou ještě o 2 až 3°C teplejší a rozdíly mezi denní a noční teplotou vyšší. Souhrnně řečeno: v zimě je u Rudého moře příjemně jen polovinu sezóny!

Před koupí rozhodně doporučujeme nejprve zkusit u Rudého moře prožít celou zimu a teprve budete-li spokojeni, doporučujeme koupit nemovitost! Vhodné lokality najdete i od Marsa Alam přes Luxor nížeji. Marsa Alam má nové mezinárodní letiště, takže se tam i snadno dostanete.

Kde rozhodně nekupovat

Vyhnout byste se měli severní části Sinajského poloostrova, která byla bojištěm v minulých egyptsko-izraelských válek.

Cenová hladina (cena versus kvalita)

Ceny nově stavěných nemovitostí v atraktivních lokalitách typu Sharm, Hurghada dnes přesáhly už hranici 1 000 EUR/m2. U nově rozvíjejících se lokalit typu Marsa Salam, Luxor jsou ceny o 30 až 50% levnější. Velmi častou chybou investorů je hledání nejnižší ceny. Nižší cena je samozřejmě vykoupena nižší kvalitou stavby. Egyptští developeři nejsou o nic méně zisku lační, než ti čeští a samozřejmě se též snaží, stavbu co nejvíce "ošidit".

Při výběru nemovitosti je třeba hlídat především její kvalitu. Kvalita hotové stavby se dobře pozná i na délce záruční lhůty. Čím delší, tím pro kupujícího lepší. V Egyptě staví i němečtí, angličtí a holandští developeři. Ceny i kvalita jsou vyšší. Hlavně z důvodů kvality doporučujeme kupovat převážně u evropských developerů. Pokud Vám nestačí finanční prostředky je tu vždy možnost koupit starší, ale kvalitní byt.

Jak kupovat nemovitosti?

Egyptské právo je založené na právu anglickém a islámském a postup při uzavření kupní smlouvy se velmi podobá našemu. Ke koupi nemovitosti stačí platný pas.

Nákup nemovitostí cizinci je v Egyptě omezen několika základními podmínkami:

1) Cizinec smí koupit (vlastnit) pouze dvě nemovitosti pro sebe a svou rodinu;

2) jde–li o nemovitost, s jejímž provozem je spjata licence (bar, restaurace, hotel), je třeba nejprve tuto licenci získat od egyptských úřadů;

3) velikost pozemku nesmí přesáhnout 4 000 m2;

4) pozemek se nesmí nacházet v památkově chráněné a vojenské zóně;

5) pokud nemovitost stavíte, musíte ukončit stavbu do 5 let od registrace stavebního pozemku v katastru nemovitostí;

6) nemovitost nesmíte prodat dříve, než po pěti letech od její registrace v katastru nemovitostí;

7) majitel nemovitosti s cenou vyšší než 50 tisíc dolarů může zažádat o tzv. zelený kontrakt (poplatek činí 3 % z ceny nemovitosti) a na jeho základě získává pobytové vízum pro sebe a rodinné příslušníky nejprve na 1 rok, dále 3 roky, 5 let, až po trvalý pobyt.

Smlouvání o ceně, daně a poplatky

V Egyptě platí základní pravidlo – jste bílí a bohatí, takže je nutné, abyste zaplatili za nemovitost nejvyšší možnou cenu, včetně odměny pro realitní kancelář, právníka a notáře. Základních chyb je několik: projevit přílišný zájem o nabízenou nemovitost a zkusit jednat v ruštině. V momentě, kdy prodávající zjistí, že o jeho nemovitost máte skutečný zájem, může začít i zvyšovat její cenu. Nabídnete-li jako jednací jazyk ruštinu, zařadíte se do nejbohatší skupiny turistů, čemuž bude odpovídat i nabídková cena nemovitosti. Nejvíce ušetříte, kupujete-li nemovitost přímo od developera.

Při jednání může – ve společenské části – přijít řeč na rodinu, na níž jsou Egypťané velice hrdí. Sluší se proto o ní popovídat. Může dojít i na otázku náboženství. Největším hříchem je, když přiznáte, že jste bezvěrec. Jako "nevěřící pes" jste v nejhorší situaci, do níž jste se mohli do budoucího vyjednávání o ceně dostat. Pokud jste s partnerkou, pak by měla být na obchodním jednání velmi konzervativně oblečena (ne minisukně, krátké kalhoty či hluboký výstřih). I tak se může stát, že ji budou chtít koupit.

Oficiální výše daní a poplatků spjatá s koupí nemovitosti se pohybuje okolo 8 až 10 % kupní ceny. Všechna jednání urychluje všudypřítomný "bakšiš". O kolik cenu podraží, závisí na vaší šikovnosti.

EgyptNemovitosti
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa