To není normální! Kolik vládních dluhopisů drží centrální banky?
|

To není normální! Kolik vládních dluhopisů drží centrální banky?

Kolik procent dluhů vlád mají v držení centrální banky? Nákupy státních bondů postupně vedou k tomu, že měnové autority přebírají otěže na trhu. Na zajímavé statistiky upozorňuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Dluhopisový trh Německé státní dluhopisy Státní dluhopisy Kvantitativní uvolňování ECB Centrální banky David Navrátil Analytici ČS

Například japonská centrální banka drží již přes 40 % státního dluhu Japonska. V případě Nizozemska nebo Německa je podíl centrální banky na trhu s vládními bondy zhruba třetinový. Hrubý dluh vlády se v důsledku nákupů ze strany měnových autorit postupně stává pouze dílčím ukazatelem udržitelnosti vládních financí.

Vedle toho je důležité, jak velký je podíl vládních bondů volně obchodova(tel)ných. Financial Times v případě Německa odhadují, že tento na trhu volně dostupný dluh je vlastně velice nedostatkové zboží.

Důvod? K Evropské centrální bance, případně Bundesbank, je potřeba přidat ostatní centrální banky, které drží německé státní dluhopisy jako část svých devizových rezerv. Část dluhopisů musejí držet finanční instituce kvůli regulaci. To, co zbývá na normální obchodování, se bude blížit nule, přičemž v potaz musíme vzít i přebytky německé vlády.

Německá vláda, centrální banky a regulátoři tak udělali z německých dluhopisů vysoce nedostatkové zboží. Bez změny fiskální politiky Německa se přitom tato nedostatkovost během dalších let spíše dále zvýrazní.

A nakonec krátká citace z poslední debaty ABCD investora, kde Helena Horská z Raffeisenbank mluvila nejen o důsledcích kvantitativního uvolňování.

Zdroj: Česká spořitelna