Tři varovné akciové faktory pro příznivce historie
|

Tři varovné akciové faktory pro příznivce historie

Spousta těch, kdo si v posledních kvartálech popletli býčí trend s vlastní genialitou, uplynulé dny vyvedly z omylu. Dlouhodobě stlačená volatilita bývá doprovázená sebeuspokojením investorů. Společnost LPL Financial již 29. ledna varovala, že ač si trh nakonec bude dělat, co bude chtít, nárůst volatility je vysoce pravděpodobný. O týden později známe pravdu. LPL Financial ve svém výhledu ale zmínila tři faktory, které mohou v dalších týdnech a měsících vyvolat nárůst kolísavosti, přičemž v komentářích k aktuálním propadům se vyskytují jen okrajově, případně vůbec.

Americké akcie Volatilita Donald Trump Fed Sezónnost trhů Burzovní almanach S&P 500 Dow Jones

Prezidentský cyklus

Volby do obou komor Kongresu v polovině volebního období prezidenta jsou v rámci kalendářního roku historicky doprovázeny v průměru nejhlubším poklesem cen akcií (-16,9 %). To může ve fanoušcích tržní historie vyvolávat obavy, ale velice rychle je může uklidnit, že po těchto poklesech přichází ve 12měsíčním horizontu také nejprudší odraz výše (+32 %).

Trh testuje novou hlavu Fedu

Od roku 1914, kdy byl prvním předsedou Federálních rezerv určen Charles Hamlin, je aktuální šéf Fedu Jerome Powell sedmnáctým v řadě. V průměru index Dow v prvních šesti měsících po uvedení nového předsedy do funkce ztrácí 0,3 %. Pohled do modernější historie (od roku 1950) ukazuje,, že průměrný nejhlubší pokles indexu S&P 500 během prvního roku úřadování nové hlavy Fedu dosahuje 15 %.

Po klidných letech přicházejí volatilní roky

Ještě těch historických průměrů nemáte dost? Loni index S&P 500 klesl z maxima nejvíce o 2,8 %, což byla druhá nejnižší hodnota v historii. Pouze v pěti kalendářních letech index nezažil alespoň 5% sestup z vrcholu a ve všech případech následoval rok s výraznějším poklesem, a to v průměru o 12,1 % (medián: 9,4 %). Tyto poklesy byly doprovázeny nárůstem počtu dnů se změnou hodnoty indexu S&P 500 o procento a více. Naději býkům ponechává fakt, že v mnoha případech navzdory zvýšení volatility pokračoval na burze růstový trend (v průměru během následujícího roku celkově akcie +8,5 %).

Historická data tedy naznačují, že nakupovat po poklesech by se mohlo vyplatit i letos. Pro optimismus hovoří také některé fundamenty (růst ekonomiky a zisků firem). Na druhé straně ovšem stojí riziko vyšší inflace, růstu mezd (poklesu marží) a příliš rychlého zvyšování sazeb ze strany Fedu. Přeloženo, jakkoli Donald Trump něco takového stále nechápe, dobrý výkon americké ekonomiky nemusí být pro akciový trh tím nejlepším. Léta kvantitativního uvolňování (mimořádné podpory slabé ekonomiky) a růstu cen akcií jsou toho zatím posledním, jakkoli neortodoxním důkazem.

Zdroj: LPL Financial