Technika & Trump aneb Trocha akciového bulváru ještě nikoho nezabila
|

Technika & Trump aneb Trocha akciového bulváru ještě nikoho nezabila

Podívejte se na jednu hezkou, technicky nepochybně podpořenou akciovou věštbu. A kdyby vám to nestačilo, přečtěte si jeden z posledních tweetů Donalda Trumpa o akciovém trhu, protože jestli někdo, tak právě americký prezident má jasno, jak by to na trzích vypadalo, kdyby Fed nebyl tak hrozně, ale opravdu hrozně špatný.

Americké akcie S&P 500 Technická analýza Donald Trump Dow Jones

"Očekáváme posun indexu S&P 500 k historickému maximu (2 940). Tlak na korekci ale bude ke konci dubna sílit. Do konce května je pak ve hře citelná  korekce, načež by rally mohla opět pokračovat," píše Steve Miller. A svá slova opírá o krásné podloubí v dolní části grafu s jinak velice přehlednou, několika zvýrazněnými krátkodobými cykly okořeněnou technickou analýzou.

Kdo je Steve Miller? Je to jeden z mnoha mužů (a výrazně skromnější řádky žen), kteří pravidelně (Miller tak činí na týdenní bázi) zásobují své odběratele i náhodné čtenáře a diváky svými názory na akciový trh. Jako ostatně "všichni" je nepochybně díky tradingu "za vodou"; v jeho případě tomu dokonce lze celkem věřit (40 let obchodování snad ani jinak než v zisku přežít nelze).

Buďme fér. Je klidně možné, že jeho předpověď vyjde. A předpokládejme, že to, co říká, myslí vážně a pro své obecenstvo dobře (na rozdíl od řady korporátních obchodníků z velkých bank na Wall Street, například). Pokud vás jeho názory zajímají podrobněji, není nic jednoduššího, než si nechat plnit e-mail jeho analýzami a komentáři. Ten poslední budiž pozvánkou, nebo varováním, záleží na vašem vkusu.

Kdo si férové zacházení podle asi tak poloviny světa nezaslouží, je americký prezident Donald Trump. Ponechme politiku stranou (i když, jak se to vezme) a prohlasme bez uzardění, že pokud jde o akciový trh a americkou centrální banku, je Trump zkrátka chudák.

V lásce k růstu cen akcií by na stránkách nejen našeho webu jistě našel kolegy, to ano. Jeho změna preferencí v oblasti americké měnové politiky z předvolebních deklamací ("sazby musejí nahoru") k aktuálnímu postoji ("Fed to dělá strašně, sazby musejí dolů a kvantitativní utahování je nejhorší věc na světě") je ovšem ilustrací buď hlouposti ("před volbami jsem nevěděl, co vím teď"), nebo neobratnosti a extrémní argumentační flexibility ("ekonomika pod mojí administrativou nekvete, jak jsem čekal, pohrál jsem si se cly a měl jsem plnou pusu silných řečí, tak teď prostě musím plácat obráceně"). Možná je v tom něco jiného, ale za ten "kamvítrtamplášťový" postoj k měnové politice (a vlastně i akciovému trhu) je to zkrátka teď na palec dolů.