Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie posílily, stále se řeší dopady koronaviru na ekonomiku
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie posílily, stále se řeší dopady koronaviru na ekonomiku

Poslední dva lednové týdny index S&P 500 klesal, únor ale zahájil růstem o 3,17 %, když v týdnu vylepšil historické maximum.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Po dvoutýdenním rychlém poklesu přišel obrat a rally na nový rekord. Býci jsou opět na koni a je otázka, co by je mělo zastavit.

Význam hladiny podpory na 3 200 narostl, její případné prolomení by proto bylo o to výraznějším nepříznivým signálem. Páteční pokles a obratová denní svíčka by přitom mohla index S&P 500 začít vracet k této hladině. Nabízí se pak možnost obchodování v pásmu 3 200 až 3 350. Další, velice důležitý support je na 3 060 až 3 070.

FAAMG jsou symbolem doby, jejich pokoření je ale nevyhnutelné
Před deseti byla souhrnná tržní kapitalizace akcií Facebooku, Applu, Amazonu, Microsoftu a Googlu (Alphabetu) kolem 650 miliard dolarů, nyní se pohybuje kolem pěti bilionů dolarů. Roste přitom výrazně rychleji než souhrnná kapitalizace všech firem zastoupených v indexu S&P 500. FAAMG se zdají být neporazitelné. Ale nejsou.

VIX

Index volatility VIX se od úterý drží pod 17 a od čtvrtka zhruba na 200denním klouzavém průměru. Při dalším poklesu by vyslal pro akcie jasně býčí signál.

Závěr

Index S&P 500 předvedl po dvou ztrátových týdnech rázný obrat. Rok 2020 by mohl být ve znamení podobné volatility. Býčím signálem by bylo další posunutí historického maxima a uzavření nad tím stávajícím, index by ale také mohl na nějakou dobu zakotvit v pásmu 3 200 až 3 350.

Výsledková sezóna vstupuje do závěrečné třetiny, většina velkých firem ale své výsledky již na trh poslala. Ostře sledovaná zůstává aktivita Fedu na krátkodobém finančním trhu, která od podzimu nepochybně je podporou pro ceny rizikových aktiv.

Zprávy o šíření koronaviru a počtu obětí jsou denně na monitorech obchodníků, zásadní podle všeho bude, jak výrazně zasáhnou omezení hospodářské aktivity a problémy v některých dodavatelských řetězcích růst čínské, potažmo světové ekonomiky.

KONTEXT: O koronaviru, (de)globalizaci a lidech
Koronavirus se stává stéblem lámajícím velbloudí, respektive býčí hřbet. Roky trvající spekulace o tom, který ze strašáků ukončí historicky nejdelší jízdu v historii, mohou mít rázné rozuzlení v podobě iracionální obavy z neznáma. To přitom neznamená, že se nemůžeme dočkat smrtící pandemie. Byla by ale jen střípkem do komplexní mozaiky.
ANKETA: Co může epidemie koronaviru znamenat pro trhy a ekonomiku?
Několika českým tržním expertům jsme rozdali poměrně jednoduchou a očekávanou anketu. Co bude šíření koronaviru znamenat pro trhy a ekonomiku?
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?