Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie přerušily sérii ztrát
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie přerušily sérii ztrát

Index S&P 500 zastavil tři týdny trvající poklesy a týden zakončil na zelené nule (+0,02 %). Příjemná změna a nadechnutí, medvědi ale nemuseli říci poslední slovo.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Silná nákupní korekce po propadech se konala vlastně jen v úterý, ve středu býci ztratili dech a ve čtvrtek index S&P 500 opět ztratil přes procento. Objemy obchodů byly nadprůměrné, a to i v pátek, kdy index zakončil prakticky na nule. Protipohyb ale nedokázal kurz vytlačit ani k 20dennímu klouzavému průměru (aktuálně 2 854 bodů).

Oznamované hospodářské výsledky firem podporují růst cen akcií, údaje o prodejích starších domů naopak povzbudivé nebyly. Prim na monitorech traderů ale stále hrají úrokové sazby. Index S&P 500 se drží v pásmu 100 bodů, v nejbližší době by se kurz mohl posouvat do strany, případně otestovat support na 2 700 nebo nejbližší rezistenci na 2 800.

Paleta argumentů pro další akciové propady
Prudké ztráty na akciových trzích v druhém říjnovém týdnu dokázaly dokonale vyděsit investorskou obec. Je to logické, lidské bytosti citlivěji reagují na ztráty než na zisky, a tak kolísání cen akcií jižním směrem nesou velice nelibě. Tak to je a nemá smysl nad tím naříkat. Daleko zajímavější je, jak dobře najednou všichni vidí dosud skryté či ignorované příčiny pro poklesy cen akcií, píše analytik Jan Šumbera z České spořitelny.

VIX

Index volatility VIX je okolo 20, což je dlouhodobý průměr. Případný návrat pod 15 by byl býčím signálem pro akcie.

Závěr

Index S&P 500 je na 200denním klouzavém průměru. Drží se v pásmu 2 700 až 2 800, může testovat obě hladiny a hledat další směr. Zavírací cena nad maximy z uplynulého týdne (okolo 2 830) by mohla být signálem, že do konce roku přijde další růst cen akcií.

A co když akciový trh ještě dlouho nepadne?
Dlouhá období růstu na akciových trzích mohou být zrádná. Investoři zhusta získají pocit, že jde o normál, a přestanou být ostražití. Může se jim to vymstít.