Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie završily úspěšný květen stylovým proražením rezistence
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie završily úspěšný květen stylovým proražením rezistence

Ve zkráceném obchodním týdnu americký akciový index S&P 500 posílil o 3,01 %. Řešily se hlavně vztahy s Čínou a otevírání ekonomiky.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 si připsal druhou sytě zelenou týdenní svíčku v řadě. Po dubnových 12 % přidal za celý květen další 4,5 %, a to je právě květen kvůli historické výkonnosti poměrně obávaný měsíc.

V úterý kurz překonal horní linii střednědobého obchodního rozpětí 2 700 až 3 000. Poprvé od 4. března uzavřel nad 200denním klouzavým průměrem. Zatím je nad ním jen 1,5 %, nicméně rezistence byla prolomena. Nejbližší další je na 3 120, na opačné straně je support na 3 000, na 2 850 je pak cenový odskok.

Může akciová rally pokračovat? Tyto tři indikátory napoví
Akciová rally, která na Wall Street odstartovala v druhé polovině března, je strhující. Index technologického trhu Nasdaq Composite se od začátku roku již přehoupl do plusu a S&P 500 již na úrovně z konce loňského roku ztrácel méně než deset procent. V poslední době ale růst cen akcií zpomalil a indexy se pohybují do strany. Co čekat v dalších měsících?

VIX

Index volatility VIX za týden klesl jen o 2 %. Je stále zhruba 10 % nad 200denním klouzavým průměrem, v okolí 30 bodů se jeho sesun z historických maxim zastavil. Pro akcie tak vysílá smíšený signál.

Závěr

Rally, která začala již v březnu, pokračuje již 10 týdnů a index S&P 500 se sune výše bez znatelnějšího zaváhání. Prolomil horní hranu 2 700 až 3 000 a je nad 200denním klouzavým průměrem. VIX se ale nevyvíjí inverzně vůči cenám akcií a zůstává nad 200denním klouzavým průměrem. Na silnější potvrzení růstu poháněného měnovou a fiskální podporou tedy stále čekáme.

Ztráty z únorového a březnového propadu se opět snížily. Index S&P 500 byl nejníže 22. března, kdy se od historického maxima vzdálil o 34 %. Nyní je od rekordu zhruba 10 %, další růst k hladině 3 100 je ale poměrně pravděpodobný.

Otázka za biliony: Končí dlouhodobý akciový býčí trend?
Únorový a březnový výplach na akciových trzích znamenal například v USA oficiální konec klasicky chápaného býčího trendu. Akciový index S&P 500 ztratil třetinu hodnoty a část trhu předpokládala další hluboké propady. Ty (zatím) nepřišly, akcie již přes polovinu ztrát napravily, a tak se naopak spekuluje o možnostech, podmínkách a vlastně i důsledcích (například výrazný nárůst ocenění akcií) dalšího růstu. Skončil opravdu býčí trend, nebo je medvědí období roku 2020 pouze nadechnutím v rámci dlouholetého růstového trendu?
Centrální banky jako matky falešných trhů: Dluhopisy i akcie jsou mimo realitu
Za uplynulé dva měsíce nalily centrální banky v čele s Fedem na světové trhy skrze odkupy aktiv okolo čtyř bilionů dolarů. Po deseti letech kvantitativního uvolňování to v době koronavirové krize vlastně není žádné překvapení, objem nákupů dluhopisů (státních i firemních), ETF a dalších typů cenných papírů je ale v tak krátké době bezprecedentní. Podle Bank of America Securities jsou v důsledku kroků centrálních bank akciové trhy odtržené od reality, o těch dluhopisových ani nemluvě.