Týden na trzích podle burzovních grafů: Obnovené obavy o mezinárodní obchod srazily index S&P 500 pod support
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Obnovené obavy o mezinárodní obchod srazily index S&P 500 pod support

Všechny hlavní americké akciové indexy v uplynulém týdnu výrazně klesly. S&P 500 ztratil 2,17 %, nejvíce od začátku roku.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

V první polovině týdne index S&P 500 bez zaváhání spadl pod hladinu 2 900, kde zůstal. Páteční intradenní ztráta o procento se nakonec díky příslibu pokračování jednání USA a Číny o vzájemném obchodu přelila v mírný zisk (0,37 %).

Po delší době se změnilo nastavení denního grafu. Po mírném posunu historických rekordů se dostavily silnější poklesy, testování rezistence na přelomu dubna a května by nyní mohlo vyústit v začátek korekce, případně v dlouhodobější pohyb v pásmu 2 800 až 2 900.

V pátek index uzavřel prakticky na 50denním klouzavém průměru. Důležitý support je na 2 800, pod kterým je 200denní klouzavý průměr.

Americké akcie: Koho by nejvíce bolelo další napětí v čínsko-americkém obchodu?
Uplynulé dny v plné nahotě ukázaly, jak vrtkavá je nálada na akciových trzích, když ji investoři odvozují od politických vyjádření a rozhodnutí. Natož vyjádření lidí, jako je Donald Trump. Napětí v mezinárodním obchodu opět narostlo a akciové trhy připomněly, že umí i celkem rychle klesat. A ať to se cly uvalovanými na čínské, americké a třeba také evropské zboží dopadne jakkoli, poslední dny daly investorům cennou lekci - předpoklady a naděje mohou vzít rychle zasvé (a ano, samozřejmě, o pesimismu a ponurých výhledech lze říci totéž).

VIX

Index volatility VIX rychle rostl inverzně k cenám akcií. Po pátečním obratu na akciovém trhu se vrátil do blízkosti 16 bodů.

Závěr

Oproti předchozím týdnům je patrná jistá změna. Potvrdilo se, že negativní či nejasné zprávy vrátí hlavní indexy níže. Na intradenních maximech indexu S&P 500 z 1. května je rezistence, nad ní je prostor k růstu na 3 000.

Graf indexu S&P 500 je stále býčí, došlo ale k návratu pod 2 900 při vyšších objemech obchodů. Příští týden by mohl být pro další směřování cen akcií zásadní. Zůstane benchmark nad 200denním průměrem, případně nad 2 800?

Akcie, měny, sazby, komodity, ekonomika: Co si myslí big money?
Oživení na akciovém trhu, rostoucí ceny ropy, silný dolar, ale i tak umírněný Fed. Do toho nervozita na dluhopisovém trhu ruku v ruce s obavami z možné recese, tahanice o brexit, jednání o mezinárodním obchodu nebo úpisy akcií populárních firem. Zkratka pro první čtyři měsíce roku 2019 by jistě mohla zahrnovat i další události a faktory, pro investory je ale vždy důležitější výhled než pohled do zpětného zrcátka. A magazín Barron's se ve svém velkém průzkumu mezi investičními manažery ptal právě na příští měsíce.