V čem souboj traderů a investorů připomíná bajku o zajíci a želvě?
|

V čem souboj traderů a investorů připomíná bajku o zajíci a želvě?

Představou velké části investorů, kteří vstupují na trh, je rychlé zhodnocení peněz a dosažení finanční nezávislosti v horizontu měsíců, nejvýše let. Ti, kdo se touto cestou vydají, ale nejsou investory, nýbrž spekulanty.

Investiční strategie Ponaučení pro investory Srovnání investic

Jak upozorňuje investiční poradkyně Blair duQuesnayová ze společnosti Ritholtz Wealth Management, zhodnocování prostředků by vždy mělo být dlouhodobou, ideálně vícegenerační záležitostí. "Dlouhodobí investoři se nemusejí zabývat krátkodobou kolísavostí trhů, nemusejí se snažit hledat tituly, které svou výkonností výrazně překonají trh, a tedy ani riskovat, že místo toho do portfolia zařadí ty, které naopak za trhem zaostanou," říká duQuesnayová.

"Trading je neskutečně náročná disciplína. S čísly se probouzíte a s čísly usínáte. Nepřetržitě musíte sledovat zprávy z trhů, vyhodnocovat každou zmínku o jednotlivých firmách, vedle fundamentální analýzy provádět i tu technickou. Trhy jsou vaším životem, ani na minutu nemůžete vypnout," pokračuje duQuesnayová. "Takový přístup je samozřejmě s ohledem na komplikovanost náročný i z hlediska nákladů."

Přístup traderů a dlouhodobých investorů se ale může snadno změnit v bajku o zajíci a želvě. Tradeři jsou si silou svého přístupu natolik jistí, že investory s dlouhodobým horizontem, kteří jsou "smíření" s pozvolným, avšak relativně jistým růstem hodnoty portfolia, nepovažují za soupeře. Nakonec to však může být překvapivě želva, kdo cílovou pásku protne jako první. Ne nadarmo se říká: Spěchej pomalu.

Jak (ne)často kontrolovat hodnotu portfolia aneb Akcie dlouhodobě dávají smysl
Investoři by měli výkonnost svého portfolia sledovat maximálně jednou měsíčně, píše investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.
Zdroj: The Belle Curve