Nahoru, nebo dolů #19: Paříž a zaměstnanecké akcie

Obrovská investiční konference v Paříži, stovky hostů, desítky vystupujících včetně bývalého ministra zahraničí USA. A polovina našeho podcastu byla u toho. Jaká nejpalčivější témata hýbou nejen světem financí? A bude mít někdy Evropa jednotný kapitálový trh? Vedle toho se konečně děje něco smysluplného ve věci zdanění zaměstnaneckých akcií v Česku. Jak oblíbený to bude nástroj a pro koho?
Jednotný kapitálový trh v Evropě
Odstranit bariéry pro investice a financování napříč Evropskou unií. Téma, které ve veřejném prostoru koluje roky. A teď, tedy v době, kdy se řeší přeliv kapitálu ze Spojených států do Evropy, jde o téma stále živější a důležitější. Jednotný kapitálový trh nakousl i Mario Draghi ve své zprávě loni v září. Jak velké překážky musejí investoři překonávat v současnosti? A jak velkým zjednodušením by bylo, kdyby v celé sedmadvacítce platila stejná pravidla? Třeba podle bývalého předsedy italské vlády Enrica Letty (no, dobře, více už je jen českých ministrů zdravotnictví) by tomu mohlo pomoci třeba to, kdyby si Evropa pro zavedení jednotného kapitálového trhu stanovila pevný termín. Pak by se o něm totiž přestalo jen mluvit a začalo se na něm skutečně pracovat.
ESOP
Employee stock ownership plan neboli plán zaměstnaneckých akcií. Složitá zkratka, ale v zásadě jednoduchá věc. Čeští poslanci před pár dny schválili úpravy zdanění zaměstnaneckých akcií, po kterých dlouho volali (nejen) lidé ze startupové scény. Pokud návrh projde Senátem a podepíše ho prezident, neměly by se právě na zaměstnanecké akcie vztahovat platby sociálního a zdravotního pojištění a danily by se až poté, co je jejich držitel prodá a má z nich skutečně příjem. Podobný systém funguje ve většině zemí světa. Nemusíme chodit daleko, jde třeba o Polsko. Startupům by změna pomohla získávat nové lidi, případně si je udržovat. Mladé firmy totiž často nemohou konkurovat velkým korporacím úrovní mezd, a právě zaměstnanecké akcie jsou tak možností, jak zaměstnance odměnit a motivovat, aby ve firmě zůstali co nejdéle. A při odchodu na tom ještě vydělali.
Aktuality
