Ztracená dekáda jako největší hrozba v investování
|

Ztracená dekáda jako největší hrozba v investování

Na trzích se nyní řeší, zda březnová minima byla lokálním dnem. Investoři vnímají jako největší hrozbu krátkodobou volatilitu. Riziko je přitom spojené hlavně s dlouhodobým vývojem na trzích.

Investiční horizont Rizika Investiční strategie Ponaučení pro investory

Adam Collins z Movement Capital za jedno z největších rizik považuje to, že budou ceny akcií v příštích deseti letech stagnovat, či dokonce klesat. "Problémem je takový scénář nejen pro investory stříhající metr před důchodem, ale kvůli principu složeného úročení i pro mladší ročníky," říká Collins.

Od roku 1900 akcie v USA v desetiletém horizontu vykazovaly negativní reálný výnos (po odečtení inflace) v desetině případů, takže nejde jen o teoretickou možnost.

Collins investorům radí, aby se snažili na trhu v každém okamžiku investovat co nejvíce. "Do budoucnosti samozřejmě nevidíme, a proto je velice důležité, abychom se z každého okamžiku snažili vytěžit co nejvíce. Investice by vždy měly být nad útratou. Je-li tak alespoň nějaká šance, že se investice do akcií zhodnotí, měli bychom udělat vše pro to, aby bylo toto zhodnocení co největší," říká.

Od čeho se trhy musejí odpíchnout a co dělají prozíraví investoři?
Světové akciové trhy se v druhé polovině března po prudkých propadech odrazily výše a napravily část ztrát. Ekonomika ale teprve odhaluje ztráty, které napáchala pandemie koronaviru a opatření přijímaná vládami ve snaze šíření viru zamezit. A právě vývoj pandemie bude v příštích týdnech a měsících určovat trend vývoje na trzích.
Zdroj: Movement Capital