Ztratila vaše investice na hodnotě? Vrásky nejsou namístě, kolísání je normální
|

Ztratila vaše investice na hodnotě? Vrásky nejsou namístě, kolísání je normální

V době koronavirové krize to zažil snad každý investor – hodnoty i těch velice dobře diverzifikovaných portfolií prudce klesaly. Kdo nezpanikařil a nedělal nic, většinou vyhrál.

Ponaučení pro investory Investiční strategie Diverzifikace investic Pravidla a doporučení pro investování

Jaká jsou nebezpečí v oblasti investic? V prostředí minimálních úrokových sazeb je kolísání hodnoty portfolia nezbytné i pro nejkonzervativnější investory. Lidé si často neuvědomují, že základní riziko špatné investice je ztráta peněz, ne samotný pokles hodnoty. Úbytek financí samozřejmě nemá nikdo rád. Vůči špatnému pocitu provázejícímu kolísání trhů je ale potřeba si vypěstovat odolnost.

Nízké sazby znamenají neatraktivní bezpečí

Asi nejdůležitějším faktorem pro dění na trzích je v současnosti pokles bezrizikových úrokových sazeb zpět na nulu, což dramaticky mění možnosti alokace peněz pro konzervativní investory. Sám se za konzervativního považuji. V Česku je základní úroková sazba 0,25 %, v Evropě je depozitní sazba záporná a v USA se očekává, že sazby zůstanou na nule až do roku 2022.

Abychom si s tím poradili, nepotřebujeme (možná překvapivě) přesné predikce toho, co se bude dít na burzách. Spíše je namístě si uvědomit vlastní stereotypní názory a zažité postoje. Hlavní roli často hraje strach z neznámého. Přitom mnohdy stačí nic nedělat a nepanikařit. Existují i výrazně složitější matematické úkony než investování.

Anketa: Toto jsou klíčové tržní a ekonomické faktory pro druhé pololetí
Skončilo divoké první pololetí, a tak je namístě nahlédnout do toho druhého. Jaké faktory budou pro dění na trzích a v ekonomice klíčové do konce roku? Koronavirus je něco, co lze směle vytknout před závorku, tržních expertů jsme se ale zeptali na další, třebaže mnohdy pravděpodobně související kurzotvorné vlivy.

Diverzifikace a obrana proti inflaci

Snížit riziko investice lze jednoduše prostřednictvím široké diverzifikace. Uvědomíte si pak i některé paradoxy. Například to, že přestože při bankrotu firmy jsou její dluhopisy bezpečnější než akcie, hrozba trvalé ztráty peněz v prostředí nulových úrokových sazeb je větší právě u dluhopisů méně kvalitních firem než u akcií špičkových firem. Můžete ji omezit tak, že si koupíte opravdu bezpečný dluhopis s garantovaným nulovým výnosem v české koruně nebo sestavíte portfolio z několika desítek dluhopisů, kde budou rizikovější i méně rizikové položky.

Dlouhodobým rizikem pro hodnotu peněz je inflace. A to navzdory faktu, že v dohledném období trápí centrální banky spíše riziko deflace. Proto by v kvalitním portfoliu měla mít zastoupení jak finanční, tak reálná aktiva. Jako dobrý návyk může posloužit třetinové pravidlo – třetinu v akciích, třetinu v nemovitostech a třetinu v rezervě (hotovost, dluhopisy a zlato). Hlavně se vyhnout extrémům typu "všechno" nebo "v žádném případě nic", pokud tyto extrémní názory plynou z předsudků, neznalosti či špatné zkušenosti.

Přijmout riziko nedokáže každý. Nejistotu zkrátka nelze optimalizovat. Při investování je důležité dbát na psychickou pohodu a diverzifikaci portfolia vnímat jako finanční hygienu. Kolísání hodnoty takto sestaveného portfolia by nás mělo uspávat, nikoli budit ze snů.

S důkladnou diverzifikací za hlupáka? (Snad) ne navždy!
Diverzifikace byla ještě docela nedávno vyzdvihována jako nezbytná součást každé investiční strategie. Ve světě, kde jedna třída aktiv mílovými kroky předbíhá všechny ostatní, jsou ovšem investoři s diverzifikovanými portfolii považováni za blázny.