10 globálních dividendových hvězd
|

10 globálních dividendových hvězd

Investor je člověk, který legitimně říká něco, co se v mnoha jiných oblastech nenosí: Chci vydělávat, chci peníze. Klíčovým slovem vedle peněz samotných je příjem. A ve světě, kde dlouhodobé státní dluhopisy ve vyspělém světě vynášejí něco skromně nad nulou, jsou akcie firem vyplácejících každý rok dividendu nedílnou součástí vítězného tržního mixu. Není nad spolehlivý a pravidelný příjem.

Světové akcie Dividendy Akciové tipy Investiční tipy

Ve druhém čtvrtletí 2017 dosáhl objem globálně vyplacených dividend nového rekordu, konkrétně 447,5 miliardy USD (meziročně +5,4 %). Nejvíce se na růstu podílely firmy ve Spojených státech, Japonsku, Švýcarsku, Nizozemsku, Belgii, Indonésii a Jižní Koreji.

Společnost Janus Henderson Investors ve své srpnové analýze (Global Dividend Study; analýza sleduje 1 200 největších světových firem podle tržní kapitalizace) označila 20 TOP dividendových společností na světě, z nichž mimochodem pouze jedna je z USA. Nejlepší desítka přitom ve druhém čtvrtletí nezajistila ani desetinu celkového globálního dividendového koláče. Na světě je samozřejmě mnoho firem nabízejících třeba i výrazně vyšší dividendové výnosy, analýza ovšem zohledňuje rizikovost dané investice, udržitelnost dividendy a podobně.

Ekonomický výhled pro letošní rok je solidní, což by mohlo dividendové společnosti motivovat k dalšímu navyšování výplat podílů ze zisku akcionářům. To se týká především firem v USA, které mnohdy vyplácejí méně, než by odpovídalo výnosu 10letých vládních bondů. V Evropě je (kvůli výrazně nižším výnosům dluhopisů) situace odlišná. Janus Henderson Investors odhaduje, že by globálně za celý letošní rok mohly firmy vyplatit dividendy v objemu 1,208 bilionu USD, což by byl nový rekord.

Zdroj: Janus Henderson Investors