10letý výnos v USA nad 4 %? To dříve přistaneme na Marsu, říká stratég
|

10letý výnos v USA nad 4 %? To dříve přistaneme na Marsu, říká stratég

Ačkoli sledujeme návrat inflace na vyšší hodnoty a růst ekonomiky (nejen) v USA pokračuje, výnosy státních dluhopisů nijak závratně nerostou. Důvodem jsou podle Davida Bianca z Deutsche Asset Management stále nejisté hospodářské výhledy v USA (i v souvislosti s ekonomickou agendou prezidenta Donalda Trumpa) a geopolitická rizika. I tyto faktory udržují poptávku po bondech na vysoké úrovni a jejich výnosy naopak nízko.

Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Americké státní dluhopisy Státní dluhopisy Dluhopisový trh Výnosy Bezpečné investice

"Podle mě dříve přistaneme na Marsu, než se výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů dostanou do pásma 4-5 %. V tomto ekonomickém cyklu spíše zůstanou pod 3 % nebo v jejich blízkosti," říká David Bianco.

Výnosy rostou, když ceny klesají. Investoři do dluhopisů pravděpodobně čekají na další zlepšování dat z ekonomiky. Podle Bianca přitom hospodářský růst v USA může vydržet i v dalších letech, a délka expanze (ne ovšem její síla) tak může překonat cyklus z let 1991-2001.

S tím koresponduje i poslední vyjádření centrální banky, podle které růst navzdory zpomalení z prvního kvartálu pokračuje, o žádném přehřívání ekonomiky ale nemůže být ani řeč.

Rostoucí ceny komodit podle Bianca teoreticky mohou zvyšovat inflaci a donutit Fed reagovat rychlejším zvyšováním sazeb, vzhledem ke strukturálním překážkám pro růst cen ropy to ale podle něj není příliš pravděpodobné. "Ropa bude mít problém překonat ceny mezi 70 a 80 USD za barel, protože trh je navzdory snahám o omezení dodávek mimořádně předzásoben," připomíná stratég.

Zdroj: Deutsche Bank