Rogers: Rýže a bavlna se stanou investicemi desetiletí
|

Rogers: Rýže a bavlna se stanou investicemi desetiletí

Cena rýže a bavlny společně s ostatními agrárními komoditami vystřelí v nadcházející dekádě prudce nahoru, protože klesají jejich zásoby a svět čekají také výpadky v produkci, tvrdí investiční guru Jim Rogers.

Komodity Rýže Bavlna Zemědělství
Jim Rogers

„Přijdou problémy, ať už s produkcí a k tomu se přidá počasí a ceny rýže vylétnou do nebes“, říká Rogers, který správně odhadl začátek růstu komoditního trhu v roce 1999 a dodává:“ Sice přesně nevím, kdy se to stane, ale co vím určitě je, že růstové důvody k tomu obrazně řečeno dozrály“.

Zemědělská výroba musí do roku 2050 vzrůst o 70 procent, protože počet lidí na zemi vystoupá z dnešních 6,7 na 9,1 mld., vyplývá to z poslední analýzy OSN.

„Světové zemědělství se bude muset také vypořádat s klimatickými změnami, především růstem teplot, více proměnlivými srážkami a častějšími extrémními situacemi jako jsou sucha nebo povodně“, tvrdí Jacques Diouf, ředitel potravinové a zemědělské sekce při OSN.

Zásoby rýže největších exportérů v následujících pěti letech klesnou o třetinu a dostanou se na nejnižší úrovně za poslední let. Důvodem jsou sucha, které sužují Indii - druhého největšího producenta této zemědělské komodity.

„Rýže dokáže nakrmit podstatnou část naší populace“, říká Rogers a dodává, že i přes to že jsou současné zásoby nízké, tak to automaticky neznamená, že jí začne nakupovat. Ale zároveň předpokládá, že v dlouhodobém horizontu určitě poroste.

bavlna rýže

„Před zemědělským trhem jsou na obzoru gigantické problémy“, tvrdí Rogers. „Zvýšená poptávka po biopalivech motivuje farmáře, aby pěstovali místo bavlny kukuřici“.

Světová zemědělská produkce bude čelit konkurenci ze strany trhu biopaliv, a to by mohlo výrazně změnit fundamenty zemědělského trhu, protože produkce biopaliv by podle OSN měla během nadcházejících deseti let vzrůst o 90 procent na 192 mld. litrů.

Ceny rýže, pšenice, kukuřice a sojových bobů v minulém roce vylétly na rekordní úrovně po spekulacích, že současná světová produkce neuspokojí rostoucí poptávku.

Rýže se v dubnu minulého roku na komoditní burze CBOT obchodovala na rekordní úrovni 25 dolarů. Od té doby spadla o 44 procent a aktuální ceny se pohybují okolo 14 USD za 100 liber.(pozn. 1 libra=0,45 kg).

Jak nakoupit rýži nebo bavlnu?

Indexové investiční certifikáty:

Bavlna DZ BANK - Rolling Zertifikat auf Baumwolle

Rýže RBS Open End Zertifikat auf Reis (grob) CBOT

Pragmatičtější cestou, než vsadit čistě jen na rýži nebo bavlnu se nabízí koupit komoditní index navázaný na koš zemědělských komodit:

iPath Dow Jones AIG-Agriculture

Elements/Rogers International Commodity Index

Zdroj: Bloomberg