US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Think Twice: Varování pro investory od Michaela Mauboussina

Investoři se zdají být při svém rozhodování hodně krátkozrací a mají sklon směřovat k extrémům. Dokazují to jak určitá nenasytnost posledních deseti let, tak apokalyptické nálady, které převládly minulou zimu. Michael Mauboussin, stratég velkého investičního fondu Legg Masson Asset Management, ve své nové knize Think Twice: Harnessing the Power of Counterintution doporučuje, aby investoři přemýšleli dlouhodoběji a aby v investování nedali na své osobní předsudky.

Andrej Rády
Andrej Rády
21. 11. 2009 | 19:00

Box 1: Favorit dostihu poslední

Optimismem se nechali unést fanoušci i experti, kteří sledovali boj o dostihovou Trojkorunu v roce 2008. Favorit na vítězství Big Brown měl v dosavadní sezóně vynikající výsledky. Sázející však naprosto ignorovali výsledky ostatních koní v dostihu, kteří měli rovněž výborné předpoklady. Konkurence v nejdůležitějším závodě tak byla mnohem lepší, než si kdokoli připouštěl. A Big Brown skončil v Belmontu v posledním dílu Trojkoruny poslední.

Mauboussin klade důraz na historii a statistiky. Právě na ně by měli investoři pamatovat při optimistických úvahách o rychlém konci krize. Mimo jiné uvádí příklady ze sportovního prostředí (viz Box 1).

Think Twice také představuje řadu studií o psychologických vlivech na investování. Mauboussin, mimo jiné profesor na Columbia University, tyto vlivy studoval dlouhou dobu. Význam psychologie je v poslední době zdůrazňován hlavně proto, že finanční krize vyvrátila dříve dominantní přesvědčení, že trhy fungují racionálně a korigují samy sebe.

Box 2: Ta čísla přece nesouvisejí

Mauboussin ukazuje, že snaha zapamatovat si poslední čtyři číslice telefonního čísla může ovlivnit odhad naprosto nesouvisející veličiny, v tomto případě počtu lékařů na Manhattanu.

Nedejte tolik na experty

Kniha je plná příkladů a provokativních experimentů, které dokazují, jak snadno lze ovlivnit něčí rozhodování (viz Box 2). Autor tvrdí, že názory expertů jsou často spíše na obtíž a že nepříklad náhodný algoritmus dokáže poradit s výběrem filmu lépe než nejdelší recenze nebo chlapík v půjčovně dévédéček. Trh je přesycen investiční literaturou, která doporučuje ty nejžhavější tipy, akcie, druhy investic. Think Twice se soustředí spíš na to, jak vznikají investiční rozhodutí. Mauboussin přitom věří, že výsledky jeho výzkumů jsou využitelné i mimo svět investování. "Mohou být aplikovány v medicíně, sportu, zkrátka v jakémkoli odvětví," uvádí v rozhovoru pro Daily Finance.

Nezjednodušujte historii

Think Twice vynikajícím způsobem popisuje nástrahy, kterým čelí lidé při rozhodování. Ovšem publikace není tak přesvědčivá, když přijde na nápravu už proběhlých špatných rozhodnutí. Autor připouští, že historická srovnání mohou vést do slepé uličky, když je kladen důraz na podobnost současné situace s minulostí, ale pominou se některé na první pohled možná skryté rozdíly.

Například rozmach realitního trhu a jeho následný pád, který byl na začátku současné krize. Podle údajů Roberta Schillera (spolutvůrce známého realitního indexu S&P/Case-Shiller) neklesly od roku 1945 do roku 2006 nikdy meziročně ceny nemovitostí ve Spojených státech o více než 2,84 procenta (v roce 1991). Špatné chápání těchto dat vedlo k přehnanému pocitu jistoty, který vedl k nafouknutí obrovské realitní bubliny, v rámci které si majitelé nemovitostí půjčovali proti domněle nekonečně rostoucí ceně svých domů.

Někdy zkrátka pohled do historie může otupit zdravý rozum. Sám Mauboussin v nadsázce říká, že někdy paradoxně statistiky neobstojí a je potřeba srovnávat jablka s hruškami. Přesto je však kniha Think Twice zajímavým čtením pro ty, kteří se chtějí rozhodovat věcně a mít pro svá rozhodnutí oporu a dostatečný nadhled.

Zdroj: Dailyfinance.com

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie