Býci ještě neprohráli, ale mají se co ohánět
|

Býci ještě neprohráli, ale mají se co ohánět

Podle aktuálního průzkumu Big Money, který zpracoval server Barron's, téměř 60 procent profesionálních investičních manažerů věří, že rally na akciových trzích bude pokračovat do poloviny roku 2010.

Rally Světové akcie

Výzkum Big Money

Průzkum probíhá na jaře a na podzim mezi americkými finančními manažery. Na podzim odpovídalo celkem 111 amerických odborníků z řad soukromých investorů i správců miliardových portfolií penzijních, investičních a hedgeových fondů. Výzkum probíhal na konci září, kdy byly americké indexy na těchto hodnotách: Dow 9900, S&P 1050, Nasdaq 2100.

Stejné procento investorů bylo optimistických také v jarním vydání stejného průzkumu. Tehdy byl index Dow podle jejich názoru extrémně přeprodán, když dosáhl svých dvanáctiletých minim na úrovni lehce nad 6500 body.

Optimismus mezi manažery přetrvává i přesto, že za sebou akcie mají osmiměsíční strmý růst. Ovšem odborníci dobře vědí, že žádný strom neroste do nebe a že medvědi z trhu nezmizeli, jen si přes léto vybrali svůj zimní spánek. Výzkum se proto zaměřil nejen na důvěru v další růst, ale také na sílu tohoto růstu a hledání současných silně výdělečných pozic na trhu.

Konec recese

Americké akcie v roce 2009

Americká ekonomika ve 3. čtvrtletí rostla o 3,5 procenta, především díky silným vládním stimulům. Jejich dopad bude sice postupně odeznívat, podle investorů ale pomůže udržet růst na akciovém trhu do června příštího roku.

Podle býků by Dow mohl do konce letošního roku posílit o 5 procent na zhruba 10 180 bodů a pak dál až na zhruba 10 750 bodů do poloviny roku 2010. S&P 500 by mohl podle nich růst o dalších 8 procent do konce roku, a o dalších 6 procent v 1. pololetí 2010, což by znamenalo hodnotu okolo 1190 bodů. Technologickým akciím věří investoři nejvíc, a tak index Nasdaq Composite může skončit někde nad 2350 body v červnu 2010. 80 procent respondentů si myslí, že jsou akcie přeceněny nebo správně oceněny, což znamená významný posun z jarních 44 procent. Navíc téměř polovina účastníků průzkumu uvádí, že je šance na ostrou korekci větší než 50 procent. Pokud by měl trh klesnout, 46 procent odborníků doporučuje držet hotovost, 27 procent by zvolilo vládní dluhopisy a 16 procent zlato.

Rozvojové trhy potáhnou rally

Manažeři zahrnutí v Big Money věří více zahraničním burzám než své domácí, americké. 49 procent sází na rozvojové trhy, 28 procent na Spojené státy a 19 procent na vyspělé trhy v Asii. Téměř 60 procent odborníků zůstává býky, pokud jde o asijské akcie, a 54 procent je optimistických ohledně regionu Latinské Ameriky.

Dave Hartzell, zakladatel Cornell Capital Management, s tím nesouhlasí. "Americké akcie jsou stále nejlepší, pokud chcete rozumně uložit peníze. Spojené státy jsou dál světová ekonomická velmoc číslo jedna." Podle Hartzella by se mohl Dow vyšplhat až na 12 000 bodů během 1. pololetí roku 2010. Přetrvávající obavy na trhu jsou podle něj dobrým lákadlem pro ty, kteří hledají příležitosti výhodného nákupu. Jeho favority jsou akcie General Electric a eBay.

Lídři rally podle Big Money

Mezi další často zmiňované společnosti, které by měly být v pokračující rally na čele růstového pelotonu, jsou Microsoft (nejčastěji zmiňovaný), Abbott Laboratories, Goldman Sachs a Berkshire Hathaway. Jejich společným znakem je schopnost generovat velké objemy hotovosti. U všech investoři věří v další růst na základě odhadovaných zisků na akcii. Podobně je tomu například u Qualcommu. Mezi přeceněnými akciemi jsou naopak ve výzkumu citovány technologické společnosti Apple, Google, Yahoo! nebo Amazon.com. Ještě silněji investoři vnímají růst akcií finančních gigantů Citigroup a AIG. Ta loni získala vládní pomoc ve výši 180 miliard dolarů. Akcie posílily ze 6 dolarů na 33, jenže AIG dnes dluží vládě víc, než je její reálná hodnota. Proto na investory sotva něco zbude.

Výběr z výzkumu Big Money podzim 2009

Porostou zisky firem?

Na jaře respondenti výzkumu předpokládali, že akcie porostou v reakci na jakékoli známky oživení kreditního trhu. Dnes, kdy se situace v tomto směru alespoň mírně zlepšuje, se investoři s nadějí soustřeďují na budoucí růst zisků společností. Téměř 40 procent odborníků vidí motor další rally právě v rostoucích ziscích.

Manažeři předpovídají, že operační zisk společností z indexu S&P 500 poroste letos o 6 až 7 procent a o dalších zhruba 15 procent v roce 2010. Konsenzus na Wall Street je odlišný – letos by měly zisky klesnout v průměru o 10 procent, ale v příštím roce růst o celých 23 procent. 75 procent respondentů se domnívá, že propad zisků amerických firem už skončil, a z nich 82 procent věří, že nový růst zisků bude trvalý.

Zlato, letošní korunovaný král mezi komoditami, většinu účastníků výzkumu Big Money nezajímá. Může za to současná vysoká cena drahého kovu, který za uplynulý rok zdražil o 35 procent. Pouze třetina (36 procent) procent dotázaných je optimistických, pokud jde o další růst ceny zlata.

Barron's bude v průzkumu pokračovat znovu na jaře 2010. V té době už bude o něco jasnější, zda americká recese nadobro skončila a pokračuje ekonomické oživení. Obavy z dvojitého dna současné krize už možná budou rozptýleny a další společnosti se postaví na nohy. Jako vždy bude ve Spojených státech klíčová kondice drobných spotřebitelů a jejich schopnost hnát poptávku nahoru.

Zdroj: Barron's