Renminbi: Nová světová měna
|

Renminbi: Nová světová měna

Čínská měna renminbi začíná hrát v určitých obchodních transakcích v asijsko-pacifické oblasti stále důležitější roli. Může tak postupně vytlačit dominantní americký dolar a euro.

renminbi bankovky

Tato měna začala fungovat jako prostředek pro platby mezi asijskými dodavateli a jejich čínskými partnery, a to díky legislativním změnám čínské vlády. Tento zvýšený objem obchodů v rámci Asie by podle bankéřů v Hongkongu mohl vést Peking k úvahám, zda povolit také další platby v renminbi související s transakcemi vázanými na tyto obchody, například pojištění.

Norman Chan Tak-lam, výkonný ředitel Hongkongského měnového úřadu (Hong Kong Monetary Authority - HKMA), uvedl, že Peking uvažoval nad uvedením více investičních produktů upisovaných v jüanech. Dosud jsou na hongkongském trhu upisované v renminbi pouze dluhopisy čínských bank.

V současnosti není renminbi plně konvertibilní měnou, ovšem čínská vláda uzavírá řadu dohod s různými státy, tak aby obchod mezi těmito zeměmi a Čínou mohl probíhat přímo v čínské měně namísto tradičního amerického dolaru.

Podle John Coverdala, šéfa komerčního bankovnictví HSBC, stojí Asie na prahu nové doby, ve které renminbi od letošního července začíná hrát klíčovou roli v zahraničním obchodě v rámci Asie. "Je to nová síla na trhu, prakticky nová měna na nově vzniklém a rozvíjejícím se trhu. Očekáváme její širší využití."

V rámci zkušebního využití od letošního července zatím proběhlo 173 transakcí v objemu okolo 230 milionů renminbi mezi pevninskou Čínou a Hongkongem. Toto zkušební období znamená možnost pro 400 schválených společností v pěti městech Shanghai, Guangzhou, Shenzhen, Dongguan a Zhuhai) uzavírat obchody se svými partnery v Hongkongu, Macau a v zemích ASEAN.

Banky v těchto zemích mají povoleno nyní zakládat účty vedené v renminbi. Firmy v těchto zemích mohou zase hromadit renminbi kvůli obchodním účelům. "Bude následovat růst objemu obchodů v této měně. A čínské úřady budou povolovat stále většímu množství exportérů obchody v renminbi," myslí si Coverdale. Současný objem zahraničního obchodu Hongkongu a zemí ASEAN je zhruba 435 miliard amerických dolarů. Pokud by například 5 procent tohoto obchodu probíhalo v renminbi, šlo by tak o částku odpovídající zhruba 21,75 miliardy dolarů. Export Hongkongu a zemí ASEAN do Číny byl v roce 2008 130 miliard dolarů, 5 procent by tak znamenalo 6,5 miliardy dolarů.

juan vs. usd

Stanley Chan, šéf vývoje finanční infrastruktury HKMA, k tomu uvedl, že renminbi je od května 2008 stabilní vůči dolaru a dalším asijským měnám. "To z ní dělá velice vhodnou měnu pro obchod v této oblasti. Měnové výkyvy dolaru se renminbi netýkají, a to je pro obchodní partnery Číny zajímavé."

Jak bude postupně přibývat zdrojů peněz a cenných papírů upisovaných v renminbi, bude možná bankám jednou povoleno nabízet další finanční služby, jako například pojišťovací produkty, v této měně.

Zároveň je možné, jak tvrdí Coverdale, že držitelé dluhopisů upisovaných v renminbi budou uvažovat o využití těchto cenných papírů jako záruk za půjčky, a to nejen půjčky v této měně, ale i v jiných měnách.

Přesto podle něj vznik mezibankovního renminbi trhu v Hongkongu spíše závisí na tom, kdy bude renminbi plně směnitelnou měnou. Zahraniční mezibankovní trh v této měně nevznikne, dokud nebude renminbi standardně a volně směnitelnou měnou. Chuť držet ne zcela směnitelnou měnu je totiž zřejmě omezená. Takže z hlediska rizika jdou volná směnitelnost měny a mezibankovní trh ruku v ruce.

Zdroj: risk.net