Prognóza pro vývoj eura a dolaru na 12 měsíců
|

Prognóza pro vývoj eura a dolaru na 12 měsíců

Prognózy stanovujeme jako obvykle pro jeden, tři a dvanáct měsíců. Za současných tržních podmínek je ovšem načrtnutý scénář pro horizont jednoho měsíce velmi nejistý.

Základní scénář

Trhy se vydaly v posledních dnech vzhůru a naděje na oživení opět roste. Reakce na měnových trzích byla v souladu s očekáváním, zejména na vývoji japonského jenu. Záhadou je nám vlažná reakce amerického dolaru. Pro nejbližší období jsme opatrní vůči stále rostoucí averzi k riziku a v delším období se přikláníme k variantě, že silný růst na akciových trzích nepřijde.

Trhy podle nás totiž do současných cen nezapracovaly možnost, že se obnoví pravděpodobnost recese nebo alespoň velmi slabého hospodářského růstu, a tak může přijít další vlna zklamání.

Alternativní scénář

Představuje možnost, že zelené výhonky ekonomického oživená začnou nést ovoce nebo alespoň že ekonomika bude stagnovat do doby, než se objeví signály, které ukončí tzv. okurkovou sezonu. Obáváme se, že na podzim nebo v zimě se může vrátit na scénu opět možnost recese nebo deprese.

Riziko tak spočívá v tom, že současná averze k riziku může být posledním výkřikem nebo také pátým růstem trhů před pozdějším výprodejem. Takový vývoj by mohl způsobit nárůst výnosů dluhopisů, růst komoditních měn a oslabení amerického dolaru a japonského jenu.

Vývoj eurodolaru od začátku roku 2009

USD výhled (měnový pár EURUSD)

1 měsíc – 1,33

3 měsíce – 1,25

12 měsíců – 1,25

Americký dolar těžil z návratu k riziku na přelomu června a července. Nyní se však potýká s tím, kterým směrem se vydat a vypadá to, že přes léto se významných pohybů nedočkáme. Akciové trhy prolomily hlavní úrovně rezistence a vydaly se vzhůru, dolar však má ještě dlouhou cestu ke klíčové úrovni 1,3725. Pokud má začít významněji posilovat, je zdolání této hodnoty důležité.

Obavy z deflace pomalu ustupují a u Číny hrozí riziko, že příběh o ekonomickém oživení byl nadsazený. V tom případě by hledání bezpečí mohlo pomoci hodnotě dolaru. Také špatné zprávy z rozvíjejících trhů by mohly pomoci dolaru, protože to by zhoršilo pozici eura jako alternativy právě k dolaru. Evropské země totiž mají poměrně dost zainvestováno právě na těchto trzích.

Rizika toho scénáře:

Stále narůstající chuť k riziku během letních měsíců. To by mohlo vyústit v další oslabování dolaru.

Vývoj eurodolaru za měsíc červenec 2009

EUR výhled (měnový pár EURUSD)

1 měsíc – 1,33

3 měsíce – 1,25

12 měsíců – 1,25

Pozice eura při změně vnímání rizika není zatím jasné, můžeme však konstatovat, že se mu daří lépe, než dolaru nebo japonskému jenu. Pravděpodobně za tím stojí méně expanzivní politika evropské centrální banky a také skutečnost, že evropským zemím se podařilo snížit svoje investice v zemích střední a východní Evropy. Vůči koši měn nyní euro nevykazuje jasný trend. Evropská ekonomika je však nyní oslabená a to poslední, co potřebuje, je silná měna.

Alternativní scénář: Euro se udrží vůči ostatním měnám v neutrálním pásmu ještě několik týdnů. Naděje na oživení nadále porostou a to by mohlo způsobit, že hodnota eura zůstane vůči dolaru i japonskému jenu poměrně odolná.