Čtyři menší firmy, které září díky nadšení ohledně umělé inteligence. Jdou na to přes kvantové technologie

Pozornost obchodníků a investorů se v poslední době začala obracet ke kvantovým počítačům. Ty totiž mohou prudce posunout vývoj v oblasti takzvané umělé inteligence. Jejich potenciál je ovšem v tuto chvíli vysoce spekulativní.
Zdá se, že umělá inteligence (AI) jako odvětví postupně dozrává. Výrobce nejmodernějších čipů a hardwarových i softwarových platforem v samém srdci většiny AI datových center NVIDIA narostl tak, že se směle poměřuje s Applem v souboji o pozici největší veřejně obchodované firmy na světě. Pokud se naplní současné prognózy, NVIDIA již v roce 2026 na úrovni tržeb Apple překoná.
Investoři ale hledají nové "trháky". V poslední době tak upoutaly pozornost další společnosti spojené s AI. Soudě podle posledního vývoje jsou za technologii s největším AI potenciálem nyní považovány kvantové počítače, a tedy i společnosti, které se na tuto oblast specializují.
Faktory podporující nevelké (a zatím neziskové) odvětví kvantové výpočetní techniky
Mohou za to zejména zprávy o pokrocích v této oblasti a fakt, že si investoři začali uvědomovat, že pokud kvantové počítače dokáží plně realizovat svůj potenciál, mohou hravě zvládnout výpočetní úlohy spojené s AI. Nadšení přiživila některá ohlášená partnerství a značný objem očekávaných investic. Před pár týdny byl v americkém Senátu předložen zákon, který má podporu obou politických stran a který má v příštích pěti letech zajistit výzkumu technologií kvantových počítačů 2,5 miliardy USD. Bude-li schválen, ještě se navýší dosavadní nezanedbatelné přímé i nepřímé finanční "dávky", které kvantovým technologiím v rámci zákona o čipech (CHIPS and Science Act) na rok 2026 a v některých případech i 2027 vyčlenila Bidenova administrativa. Koncem listopadu Amazon Web Services představily poradenský program Quantum Embark určený klientům, kteří se chtějí připravit na technologii kvantových počítačů.
Investoři ovšem musejí mít na paměti, že se jedná o vysoce spekulativní tituly. Ačkoli ceny těchto akcií prudce stouply v očekávání obrovského nárůstu tržeb a zisků v nadcházejících letech, žádná z těchto firem není zisková. Navíc jim mohou konkurovat zavedené korporace, zejména IBM a Alphabet, které do kvantových počítačů investovaly velké peníze (a Google již předvedl světu svůj kvantový čip Willow).
Za zmínku také stojí, že od pandemie již proběhly dvě vlny nadšení pro kvantové počítače – jedna koncem roku 2021 a druhá loni v létě. Obě přinesly obrovský vzestup cen akcií těchto menších firem a jejich následný propad. A stejně tak je potřeba vědět, že jakkoli je technologie kvantových počítačů nepochybně fascinující, za více než 25 let od doby, kdy se začaly zkoumat, ještě neprokázaly komerční životaschopnost.
A nakonec je důležité, že každá z níže uvedených firem má k této technologii odlišný přístup. Stane se tedy jedna z nich vítězem, který zastíní technologie ostatních, nebo může ve středně- a dlouhodobém horizontu přežít více různých přístupů? Všechny čtyři uvedené firmy podnikají výhradně v kvantových počítačích a obchodují se na americkém trhu.
IONQ
Za první tři čtvrtletí letošního roku vykázala firma ztrátu 171,6 milionu USD a tržby 37,5 milionu USD. Jedná se o největší ze čtyř uvedených společností. Pro své kvantové počítače využívá laserovou technologii takzvaných "uvězněných iontů” a nedávno oznámila partnerství s NKY Photonics za účelem vytvoření laserových systémů nové generace. Na rozdíl od IBM a Googlu nevyužívá supravodiče. Údajnou výhodou technologie uvězněných iontů je (vedle jiných, obtížněji pochopitelných konceptů) její vysoká "věrnost", tedy přesnost a spolehlivost prováděných operací. Přístup k těmto kvantovým počítačům zajišťují významní poskytovatelé cloudu jako Microsoft Azure, Amazon AWS či Google Cloud.
Rigetti Computing
Za první tři čtvrtletí letošního roku firma oznámila ztrátu 60,6 milionu USD a tržby 11,9 milionu USD. Společnost nejenže vyrábí kvantové procesory, ale poskytuje i cloudovou infrastrukturu pro přístup ke svému hardwaru. Využívá hybridní výpočetní model, který kombinuje kvantovou technologii s "klasickou" technologií digitální. Na této hybridní technologii spolupracuje s Nvidií. V produktových plánech firmy figuruje i nový více než 100qubitový systém, který má být představen do konce příštího roku. Společnost upoutala zvýšenou pozornost 25. listopadu, kdy oznámila emisi akcií v objemu 100 milionů USD, které chce využít na "všeobecné firemní účely". Tím sice oslabila pozici stávajících akcionářů, zároveň ale podle všeho přispěla k růstu ceny svých akcií, protože to investoři chápou jako prostředek k zajištění dalších financí, které může firma investovat do nových technologií.
D-Wave Quantum
Za první tři čtvrtletí letošního roku firma zveřejnila ztrátu 73,3 milionu USD a tržby 9,4 milionu USD. Technologie společnosti se nazývá kvantové žíhání a na rozdíl jiných společností, které sázejí na obecnější přístup, má řešit optimalizační problémy specifických aplikací. Podobně jako Rigetti využívá k řešení komplexních úloh hybridního přístupu postaveného na kombinaci klasické infrastruktury a kvantových prostředků. Na hledání praktického využití své technologie spolupracuje s Googlem a NASA a případným zájemcům nabízí vlastní cloudovou službu Leap.
Quantum Computing
Za první tři čtvrtletí letošního roku firma utrpěla ztrátu 25,6 milionu USD a vykázala tržby jen 0,4 milionu USD. Pro svůj jedinečný technologický přístup využívá takzvanou nanofotoniku, vědní obor na rozhraní nanotechnologie a optiky. Technologie funguje i při pokojové teplotě, a nevyžaduje tedy energeticky náročné podchlazování, které je nezbytné pro většinou ostatních technologií kvantových počítačů. Společnost doufá, že se jí podaří integrovat její technologii se stávající IT infrastrukturou, aby mohla začít co nejdříve řešit praktické problémy. Nyní si "utáhla opasek" a zároveň emitovala akcie za 40 milionů USD, aby získala peníze na nové investice. Také podepsala smlouvu s NASA, jež hodlá v jednom ze svých projektů využít její systém Dirac.