PX = 1000 bodů. Důvod k oslavě?!
|

PX = 1000 bodů. Důvod k oslavě?!

Úterý 9 hodin 52 minut. Index PX atakoval hranici 1000 bodů, aby ji před polednem opět opustil. Jak důležitá je tato hranice z pohledu vývoje na pražské burze?

Index PX od začátku roku

Technicky nevýznamný mezník

„Tisícibodová hranice na indexu PX je spíše psychologickou hranicí a po technické stránce není směrodatná. Důležitý mezník pro index PX je na úrovni 1130 bodů, kde se nachází silná resistence,“ popisuje situaci analytik Oldřich Myslivce z Patria Direct.

Podle hlavního analytika společnosti Atlantik FT, Milana Vaníčka, se na cenách aktiv pozitivně projevily výsledky zejména amerických společností a investoři reagovali zadáváním nákupních objednávek také na překvapivě pozitivní makrodata právě ze Spojených států. „Hodnotit ale vývoj pražské burzy na základě překonání hranice 1000 bodů není podle mě úplně správné. Je to spíše psychologické hranice a z pohledu technické analýzy bych věnoval větší pozornost úrovním světových indexů,“ upřesňuje dále Vaníček.

Domácí výsledková sezona naznačí více

Pražská burza ve vývoji mnohem více kopíruje právě vývoj v Americe a v Evropě, domácí makrodata ji ovlivňují velmi málo. Více může zamíchat kartami česká výsledková sezona, kterou zítra ráno zahajuje mediální společnost CME.

Hodnoty P/E pro region střední Evropy Srovnání P/E podle sektorů

Také Martin Vazač, burzovní makléř z BH Securities si myslí, že hodnota 1000 bodů na indexu PX není tolik důležitá a spíš je podle něj v kartách krátkodobá korekce. "Impulz pro růst by mohla přinést česká výsledková sezóna. Hodně firem bude reportovat lepší výsledky než v prvním čtvrtletí ( např. Erste bank) a to by mohlo na pražskou burzu přilákat další kupce".

Dobrým signálem posledních dní je také pomalu rostoucí objem obchodů, což svědčí o zájmu investorů. Přesto, korekce výrazného růstu posledních dní je podle analytiků i makléřů na spadnutí.

Česká akcie jsou ve srovnání s celým středoevropským regionem mírně dražší, jak ukazuje graf ocenění očekávaného P/E pro rok 2009 a 2010. Nejdražší jsou energetické a farmaceutické tituly.

Zdroj: Atlantik,WOOD&Company, Patria Direct