Dividendové pasti
|

Dividendové pasti

Dividendový výnos je při současném nejistém vývoji na burzách velmi důležitým zdrojem bohatství a může také pomoct zvednout hodnotu portfolií. Investoři by však automaticky neměli vybírat společnosti, které v aktuálním žebříčku dividendových výnosů obsazují čelní místa.

DIVIDENDOVÝ VÝNOS

dividenda / tržní kurz * 100

Ve skutečnosti mohou být někdy až dvouciferné dividendové výnosy důsledkem propadu tržního kurzu, který může být často vyšší než průměr celého trhu. Tyto společnosti, tak spíše než, aby dividendu v budoucnu vyplácely, budou na dividendách šetřit nebo je nakonec nevyplatí vůbec. A to je přesně okamžik, kdy se investoři mohou chytit do “dividendové pasti“. Aktuální statistika Bank of America říká, že dividendy minimálně u jedné z pěti dividendových společností obchodovaných na Wall Street jsou v současné době velmi nejisté. Pro srovnání v období medvědího trhu v roce 2002 byl tento poměr 1:20. Investoři preferující pravidelné příjmy z držení cenných papírů, by tak měli soustředit svoji pozornost spíše na ty společnosti, které nabízí “bezpečnou a udržitelnou” dividendu. Kdy slovem „bezpečnou“ - rozumíme stupeň jistoty samotného vyplácení dividendy a „udržitelnost“ - představuje stabilita výše vyplácené částky v dividendách.

"BEZPEČNÁ DIVIDENDA"

stupeň jistoty samotného vyplácení dividendy

"UDRŽITELNÁ DIVIDENDA"

stabilita výše vyplácené částky hrubé dividendy

České dividendové pastičky

A jak vypadají šance na „bezpečnou“ a zároveň „udržitelnou” dividendu u společností obchodovaných na trhu SPAD pražské burzy ?

Podle exkluzivního průzkumu investicniweb.cz mezi analytiky renomovaných makléřských firem a bankovních domů, je šance na “bezpečnou a zároveň udržitelnou” dividendu v příštím roce nejvyšší u akcií Philip Morris ČR . “ Vzhledem k lepšímu výhledu na rok 2009 čekáme poměrně výrazný růst dividendy“, poznamenal v průzkumu na adresu této tabákové společnosti, Radim Kramule z České spořitelny.

dividendový výnos

Vyznamenání si v rámci předmětu „bezpečná dividenda“ odnáší ČEZ, VIG, Telefonica02, Philip Morris ČR a Pegas Nonwovens. Posledně jmenovaná společnost podle Jana Tomaníka z Wood&Companyy bude v letošním roce dostatečně zisková na to, aby příští rok mohla dokonce vyplatit vyšší dividendu.

Udržitelnost vyplacených dividend přinesly nejlepší známky společnostem ČEZ,VIG a Philip Morris ČR. Naopak až 50 procentní redukci vyplacených dividend potká za rok 2009 s velkou pravděpodobností akcie Komerční banky, nižší divendy mohou také přinést akcie Erste Bank Group nebo Komerční banky.

Naopak v ohrožení může být dividendový výnos Erste Group Bank.“ Bude velmi záležet na vývoji celé ekonomiky, dále na tvorbě opravných položek a případném dalším zhoršování úvěrového portfolia. "Domnívám se, že dividenda bude za rok 2009 vyplacena, ale bude výrazně snížená”. Prohlásil o vyhlídkách dividend této finanční skupiny Milan Vaníček z Atlantik FT.

Bezpečná dividenda Udržitelnost dividend

S dividendovou ze zisku za letošní rok se mohou podle průzkumu předem rozloučit akcionáři uhelné NWR. „Nedosáhnou zisku a proto jí nebudou mít z čeho vyplatit“ konstatoval v průzkumu Josef Novotný z Fio,burzovní společnost. A Petr Hlinomaz z BH Securities se k vyhlídkám výplaty a udržitelnosti dividend NWR vyjádřil ještě jasněji: „ Jsem pesimista“.

Kvalita vs. kvantita

Jedna věc u dividend platí, ať už je vyplácí americké nebo české veřejně obchodované společnosti. Když investujete s cílem zajímavých dividendových výnosů snažte se zvolit strategii, které by měla identifikovat společnosti s „bezpečnou“ a zároveň „udržitelnou” dividendou a nenechte se na první pohled zlákat aktuální vyšší dividendového výnosu.

Účastníci průzkumu: Jan Vaníček (Atlantik FT),Petr Hlinomaz (BH Securities),Josef Novotný (Fio),Radim Kramule (Česká spořitelna), Jan Tomanik (Wood & Company)