2012: Další armagedon na burzách
|

2012: Další armagedon na burzách

Něco je cítit na trzích. Nová spekulační bublina? Nový býčí trend? Možná, ale potom také další pád.

Bublina

Ano, lidé opravdu chtějí nový býčí trh, novou bublinu - a také nový pád. Proč? Vždyť už je to tady. Další cyklus už nastal. Opět v americkém stylu – Američané milují výzvy a ty, kdo riskují a vyhrávají. Nikoho, kdo se stane někým. Nová větší bublina a nový pád jsou před námi.

Několik spekulačních bublin už je v pohybu. Je cítit ta samá energie jako v letech 1998, 2000 a 2007. Nikdy se nevyřešily problémy spojené s tímto šílenstvím. Současná krize byla způsobena poskytováním riskantních hypoték a vydáváním úvěrových derivátů. Dnes se situace ještě zhoršuje.

Banky z Wall Street napumpovaly do ekonomiky 23,7 bilionu dolarů z kapes daňových poplatníků. Jednoho dne to budeme muset splatit. Zatím však stačí, že se splnilo přání bank – bublina se zvětšuje.

A nejen to, zvětšuje se dokonce rychleji než v minulých cyklech. Prasknout by měla v roce 2012. Jak na tom vydělat?

Věřte býčímu trendu, ale doufejte, že budete mít dostatek rozumu k prodeji dříve, než bublina praskne. Většinu investorů totiž pohltí euforie z růstu.

Této tezi fandí i spousta odborníků a intelektuálů, např. finanční historik z Harvardské univerzity Niall Ferguson. Podle něj jsou trhy odrazem lidské psychiky a jako lidé samotní mohou trpět depresemi nebo se zhroutit.

Pět stadií praskání bubliny

Celých 400 let historie akciových trhů bylo zmítáno spekulačními bublinami. jejich trvání lze rozdělit do pěti period:

1) Změny: Některé změny v ekonomice vytvářejí nové ziskové příležitosti. Nový obrovský pád v minulém roce, nové volby, nová ideologie.

2) Euforie: Očekávání rostoucích zisků vede ke skutečnému růstu cen akcií. Důkazem je společnost Goldman Sachs.

3) Mánie a bublina: Vyhlídky jednoduchého nabytí kapitálu přitahují nové dychtivé investory a podvodníky, kteří zaplatí pokutu svými vlastními penězi. Více bublin nastane mezi lety 2010 a 2011.

4) Strach: Profesionálové vidí, že ceny akcií jsou příliš vysoké a začnou vybírat zisky. Příkladem může být Wall Street v letech 2007 až 2008.

5) Náhlý obrat a nedůvěra: Ceny akcií klesají, investorská veřejnost panikaří a hromadně prodává. Bublina praská. Pád z roku 2008 se znovu objeví v roce 2012. Kdo za to může? "Fed," tvrdí Ferguson. "Kdyby nebylo možné jednoduše poskytovat úvěry, skutečná bublina by nemohla nastat. Proto má tolik spekulačních bublin původ v opomenutích a posláních centrálních bank," dodává. Takže díky dluhu Washingtonu ve výši 23,7 bilionu dolarů je bublina prakticky jistá.

S novým pádem přijde revoluce

Američané už nebudou dále snášet odírání investorů a daňových poplatníků ze strany Wall Street. Ta se obohatila zadlužením několika generací dopředu.

Další finanční krize nastane v roce 2012. Opět se zhroutí Wall Street a celý bankovní systém. Tentokrát však voliči nebudou pouze sedět a čekat, co se stane. Očekávejte proto další americkou revoluci.

Rada tedy zní - vydělejte na tomto novém býčím trhu co nejvíce. Pak odejděte, než utrpíte jistou ztrátu.

Zdroj: Marketwatch.com