Index Dow Jones je na prodej
|

Index Dow Jones je na prodej

Pokud se ve Spojených státech někdo zeptá makléře, jak se daří trhům, dozví se, že dnes například připsaly nebo odepsaly 100 bodů. Nikdo se neptá, podle jakého indexu. Dow Jones Industrial Average existuje 113 let a je synonymem pro americký akciový trh.

Charles Dow

Po více než století však může dojít k revoluční změně. Majitel Dow Jones, společnost News Corporation a její šéf Rupert Murdoch, totiž prodává akcie svého burzovního byznysu. A pokud majitelem indexu nebude společnost Dow Jones, bude se pravděpodobně měnit i název.

Deník Wall Street Journal, od roku 2007 také v držení News Corporation, uvedl, že firma zjišťuje možnosti prodeje indexu. Najala si banku Goldman Sachs, aby odhadla cenu transakce. Nabídka okolo 700 milionů dolarů by mohla znamenat změnu jména nejstaršího souhrnného indexu amerického trhu.

MSCI Incorporated, kdysi součást Morgan Stanley, NYSE Euronext a Bloomberg LP, mateřská společnost zpravodajské Bloomberg News, jsou podle WSJ potenciálními kandidáty.

Dow Jones

Index Dow Jones Industrial Average tvořený třiceti společnostmi vznikl v roce 1896 a je dílem Charlese Dowa, spoluzakladatele firmy Dow Jones. Ta vznikla v roce 1882 a zpočátku se zaměřovala na ručně psané přehledy obchodování s akciemi a dluhopisy v New Yorku. Z ní postupně roku 1889 vznikl Wall Street Journal. Dow Jones je dnes součástí mediálního kolosu News Corporation. Ta vlastní kromě Wall Street Journalu například také ekonomický týdeník Barron's Magazine. Rupert Murdoch koupil Dow Jones v roce 2007 za 5,2 miliardy dolarů.

“The Dow”, jak slavnému indexu říká celý svět, byl původně tvořen dvanácti firmami, například U. S. Leather a American Sugar. Z původního indexu je dnes zastoupena pouze General Electric, ačkoli i ta několikrát z indexu vypadla.

Třicet zástupců americké ekonomiky má podle Dow Jones jasně a přímo ukazovat stav americké ekonomiky. To lze snadno zpochybnit na příkladech z uplynulých tří let, kdy ekonomika i akciový trh rostly na nezdravých základech.

O výkonnosti amerických akcií dnes v širším měřítku vypovídají další indexy, především daleko širší S&P 500 nebo NASDAQ Composite, mapující formu technologických akcií. Přesto Dow zůstává nejcitovanějším indexem americké burzy.

Kromě souhrnného indexu sestavuje firma Dow Jones na 130 tisíc indexů, které mapují jednotlivé sektory ekonomiky (finanční, stavební, chemický průmysl, telekomunikace, a další) a geografické regiony. Je také spolumajitelem indexu Dow Jones Stoxx 600, jednoho z nejširších indexů sledujících stav evropských akcií.