Vývoj koruny v červenci 2009
|

Vývoj koruny v červenci 2009

Přehled vývoje české koruny vůči euru a dolaru.

CZK/EUR - červenec 2009

Volatilita se v červenci na devizovém trhu opět zvýšila. Během první poloviny měsíce jsme viděli korunu pohybující se blízko hranice 26,00 CZK/EUR. Ve druhé půlce měsíce však koruna výrazně posilovala. Během týdne se dostala z hladiny 26,00 CZK/EUR až pod 25,50 CZK/EUR, kde se s menšími výkyvy udržuje až do konce měsíce.

Na výrazném posílení koruny se pravděpodobně podepsala výsledková sezóna v USA, kde jsme se dočkali pozitivních dat. Dále technické obchodování, kdy institucionální investoři zavírali své pozice u spekulací na oslabení české koruny. Posílení koruny není důsledkem změny makroekonomického rámce, zveřejněná data z české ekonomiky zatím o zvratu k lepšímu nesvědčí.

Vývoj za posledních 12 měsíců

CZK/EUR za poslední rok

Vývoj za měsíc červenec

CZK/EUR za červenec

CZK/EUR – výhled na nejbližší měsíce

Pro vývoj kurzu koruny v následujících měsících nevylučujeme další vlnu oslabení, která by však neměla dosahovat razance únorových hladin kolem 29,50 CZK/EUR. Očekáváme ještě oslabení přes hladinu 26,50 CZK/EUR.

Existuje však i riziko, že koruna více než na fundamenty ekonomiky bude reagovat na růst či pokles rizikové averze na trzích. Budeme-li svědky, že indikátory budoucího vývoje světové ekonomiky budou dále naznačovat oživení, nedá se vyloučit rostoucí apetit investorů po rizikovějších aktivech, mezi které se koruna řadí, a její udržení se na silnějších hodnotách.

CZK/EUR – výhled do konce roku

Vzhledem ke globálnímu vývoji nečekáme, že by se česká ekonomika odrazila ode dna dříve než na konci tohoto roku. Předpokládáme návrat k hodnotám kolem 25,00 CZK/EUR nejdříve začátkem roku 2010, kdy by již mohly být vidět náznaky oživení.

CZK/USD – červenec 2009

Koruna se vůči americkému dolaru držela v první polovině měsíce na slabších úrovních mezi 18,75 – 18,30 CZK/USD. V druhé polovině července postupně posílila, ruku v ruce s výrazným posílením na CZK/EUR, v závěru měsíce se dostala až k úrovni 17,80 CZK/USD. To je zatím letošní nejsilnější hodnota. Vůči euru se dostal téměř na 1,4300 USD/EUR.

Vývoj za posledních 12 měsíců

CZK/USD za poslední rok

Vývoj za měsíc červenec

CZK/USD za červenec

EUR/USD – červenec 2009

Na eurodolarovém trhu jsme se v průběhu měsíce července pohybovali v širším pásmu obchodování. Americký dolar meziměsíčně sice končí jen s minimální změnou na hladině 1,4100 USD/EUR, během měsíce jsme ale již podívali až téměř k 1,3900 USD/EUR a k 1,4300 USD/EUR na opačné straně.

Eurodolarový trh je i nadále výrazně ovlivňován rizikovou averzí a pohybem akciových trhů. Krátkodobě posílení dolaru nevylučujeme, mělo by přijít v důsledku vyprchání optimismu ohledně zlepšující se situace světové ekonomiky. Jisté vystřízlivění trhů by korespondovalo s korekcí růstu akciových trhů a s nárůstem rizikové averze na trzích, což následně může vést k posilování dolaru.

Koncem roku však čekáme dolar na slabších úrovních, okolo 1,5000 EUR/USD. Důvodem mohou být obavy investorů ze zadlužování USA a růstu inflace, pokud se nepodaří postahovat prostředky nalité do ekonomiky ve snaze o její oživení.

CZK/USD – výhled na nejbližší měsíce

Pro vývoj kurzu koruny v následujících měsících očekáváme další vlnu oslabení, ale návrat k únorovým hladinám 23,50 CZK/USD nepředpokládáme. Předpokládáme oslabení přesahující hladinu 19,50 CZK/USD. Existuje však i í riziko, že pokles rizikové averze na trzích může zvýšit chuť investorů po koruně a dalších rizikovějších aktivech, a udržet korunu na silnějších hodnotách než výše prognózovaných.

CZK/USD – výhled do konce roku

Kurz CZK/USD přímo reflektuje vývoj na eurodolarovém trhu a kurz koruny vůči euru. Začátkem příštího roku již nebude dolar tolik podporovaný rizikovou averzí. Na základě výše uvedených důvodů očekáváme EUR/USD blížící se hodnotě 1,5000 EUR/USD. Předpokládáme-li dále hladinu 25,00 CZK/EUR, tak kurz CZK/USD se bude nacházet pod 17,00 CZK/USD.

Zdroj: Citco FT