US výsledková sezóna: Příliš optimismu?!
|

US výsledková sezóna: Příliš optimismu?!

Americká výsledková sezóna právě začíná. Optimistické výhledy převažují, ale realita může být přece jen o trošku jiná.

Světové akcie

Analytici (pozn. konsensus Bloomberg) očekávají v roce 2010 růst tržeb amerických firem o 35%. To se ale podle hlavního analytika Davida Rosenberga ze společnosti Gluskin Sheff v posledních 75 letech stalo pouze šestkrát a navíc v souvislosti s tím rostl hrubý domácí produkt vždy o 10%. Oživení americké ekonomiky je navíc podle Rosenberga úplně jiné než v minulosti.

Výhledy na minulý rok byly příliš pesimistické. Předpovědi pro letošek by naopak mohly být příliš nadsazené, především z důvodu přílišného optimistického očekávání.

Podívejme se na ně blíže.

Analytici odhadovali růst zisků za čtvrté čtvrtletí roku 2009 o pouhých 2,7%. Pro první kvartál roku 2010 je to ještě méně (1,9%). Odhady jsou tedy v souladu s výsledky posledních několika čtvrtletí.

Tyto očekávání jsou s velkou pravděpodobností příliš nízké. V druhém čtvrtletí 2010 pak odhadují silný, až 11% růst mezičtvrtletně a o 33% meziročně. Podobně jsou na tom s odhady pro třetí čtvrtletí, kdy by měl nastat 7% mezikvartální a 25% meziroční růst.

Tento odhad je však velmi vysoký. Provozní zisk za kvartál ve výši 19,72 a 20,62 dolarů na akcii je obdobný, jako kdyby akcie vykazovaly růsty (index S&P500)jako v letech 2006 a 2007, kdy k tomu navíc byla například nezaměstnanost na rekordně nízké úrovni.

Můžeme se skutečně vrátit na takovou úroveň tak rychle?

Očekávaný velký růst by měl proběhnout ve druhém pololetí. Do té doby jsou analytici (pozn. konsensus Bloomberg) naopak možná až příliš pesimističtí a ceny akcií by mohly vzrůst díky spekulacím investorů. **Zajímavá bude situace spojená s ukončením vládních stimulů.

Konec roku 2010 a začátek roku 2011 pravděpodobně velmi negativně překvapí.**

Zdroj: Pragmatic Capitalism