FundQuest: Správci fondů zaměření na americké akcie jsou velmi optimističtí
|

FundQuest: Správci fondů zaměření na americké akcie jsou velmi optimističtí

Loňský nárůst indexu S&P 500 byl mnohem rychlejší, než při oživení následujících po předchozích medvědích trzích. Od dna z 9. března 2009 do počátku prosince trh vzrostl o šokujících 65%. Část tohoto nárůstu korigovala mimořádný propad, jehož jsme byli svědky koncem roku 2008 a v prvních měsících loňského roku. Otázka pro rok 2010 zní jak daleko ještě mohou trhy růst?

Ekonomika Světové akcie

V posledních měsících jsme byli svědky re-ratingu (ochota investorů platit více za stejné cash flow) v cyklických titulech, ale v principu investoři zůstávají opatrní. Mnoho z nich sedí na velkém objemu nezainvestovaných prostředků. Ale jaké jsou investiční strategie profesionálních manažerů v USA?

Co si myslí profesionální správci peněz v USA?

Všeobecně panuje názor, že stav americké ekonomiky se zlepšuje. Zrovna tak zisky společností oživují, podpořené meziročním srovnáním i snižováním nákladů. Téma, nad kterým není shoda mezi americkými správci je síla oživení.

Bude vysoká nezaměstnanost a vyšší sklon k úsporám znamenat, že se růst po několik let bude pohybovat pod potenciálem? Nebo silné oživení v následujících měsících sníží nezaměstnanost i ochotu domácností utrácet? A související otázka směřuje na načasování růstu úrokových sazeb.

Stoupenci býčího trhu považují trh stále za podhodnocený, protože realita jak v makro pohledu, tak u zisků podnikového sektoru překoná očekávání. Tábor opatrných připouští oživení podnikových výnosů, ale zároveň upozorňuje na riziko, že akcie předběhly reálnou ekonomiku příliš.

Je ale zajímavé, že trhy nejsou obecně příliš pesimistické, převažuje pouze názor, že trh se posunul příliš vysoko. Jedna portfolio manažerka mid-capového fondu nám prozradila, že byla skeptická ohledně výsledků, ale že jí několik důvěryhodných finančních manažerů ubezpečilo, že výsledky překonají očekávání díky lepší, než očekávané konečné poptávce. Otázkou je, zda tento optimismus je dobrá zpráva. Věříme, že optimismus převažující na trhu je přesvědčivý z několika důvodů:

  • Ekonomické oživení je silnější, než se očekávalo a není žádný důvod se obávat změny tohoto trendu.

  • Inflace není v tuto chvíli problém. Na trhu je převis kapacit a 10% nezaměstnanost znamená, že mzdové tlaky budou zanedbatelné. Lotos začnou růst úrokové sazby, ale pouze mírně a tento nárůst je už plně obsažen v úrokových křivkách.

  • Firmy s železnou disciplínou snižovaly náklady. Výnosy pravděpodobně překonají očekávání, což podpoří výdaje společností.

    • Pomáhá slabý dolar, některé společnosti již díky dolaru navyšují tržní podíl.
  • Valuace podniků nejsou přehnané, ukazatel P/E pro S&P 500 je na úrovni 14,5 násobku konsenzu pro výnosy roku 2010 (tedy 30% nad minimem roku 2009).

Riziko, že FED utlumí růst přehnaným utažením monetární politiky je nízké. Další oslabení dolaru je možné, ale panický propad americké měny je nepravděpodobný.

Kde správci vidí příležitost?

Správci akciových fondů se posouvali v kapitalizační škále směrem vzhůru, realizovali zisky na malých a středních společnostech a nakupovali největší tituly, blue chips. Obzvláště potom společnosti s očekávaným stabilním růstem zisku, často v oblasti technologií – například Microsoft, Oracle, IBM, Hawlett Packard a v oblasti farmacie (Merck, Pfitzer).

V případě technologií jsou hlavním růstovým faktorem rostoucí kapitálové výdaje firemního sektoru, v případě farmacie se trh domnívá, že obavy z Obamovy zdravotní reformy jsou přehnané.

Důraz se klade na stabilní růst na vrub cykličkosti, ale cyklické tituly nejsou nijak dramaticky podhodnocené, obzvláště energetické tituly jsou oblíbené jako sázka na globální ekonomický růst.

Autorem původního textu je Hans Hamre, ředitel globálního akciového výzkumu, FundQuest.

FundQuest je specializovaná společnost ze skupiny BNP Paribas Investment Partners zaměřená na správu fondů (tzv. Multimanagement).