Americké akcie jsou levné. Ovlivní je daňová reforma?
|

Americké akcie jsou levné. Ovlivní je daňová reforma?

Firmy z indexu S&P 500 zaznamenaly za druhé čtvrtletí výnos 7,7 %, když každých 100 dolarů tržní kapitalizace vynesl investorům 7,7 dolaru. Výnos z 10letých státních dluhopisů je ve srovnání s tím o téměř pět procentních bodů nižší. S očekávaným růstem zisků firem by se měl tento rozdíl nadále prohlubovat. Akcie jsou navíc oproti dluhopisům podhodnocené. Proč tedy příliv peněz do dluhopisů stále převyšuje ten do akcií?

Ekonomika Daně Světové akcie Barack Obama
Barack Obama

Důvodem je mimo jiné obava z výdajů americké vlády. Ty by sloužily především k pokrytí současných deficitů a nákladů na zdravotnictví a sociální podpory. Vše tak budou muset zaplatit daňoví poplatníci.

Vyšší daně by pak v budoucnu měly dopadnout na firemní zisky. A právě tyto obavy se promítly do cen akcií, které jsou i přes aktuální růsty levnější, než jak by napovídaly zisky firem.

Současná hodnota nároků na sociální dávky se odhaduje na 50 bilionů dolarů, což se rovná 3,8 % budoucího HDP. Místo odhadovaných daňových příjmů ve výši 19% HDP pro roky 2012 a 13 by se celkové procento daňových příjmů mělo rovnat 22,8 % HDP. Původně 10% daň se při zachování tohoto scénáře bude muset zvednout na 12 %.

Aktuální vývoj amerických akciových indexů sledujte zde

20% nárůst daně z příjmu právnických osob i daní z příjmu z kapitálového majetku a dividend sníží celkové zisky majitelů akcií asi o 11 %. Akciový výnos (zisk ze 100 dolarů tržní kapitalizace firem) proto klesne ze současných 7,7 % na zhruba 6,9 %, o 4 procentní body nad současnou výnosnost 10letých státních dluhopisů.

Pokud americká vláda zvýší daně o 20 %, lze předpokládat zpomalení ekonomického růstu a vyšší nezaměstnanost. Náklady na řešení deficitu a podpor budou každopádně vysoké. A na cenách akcií je to vidět již dnes.

Zdroj: Forbes