Burzovní kalendář 8. 11. - 12. 11. 2010
|

Burzovní kalendář 8. 11. - 12. 11. 2010

Co bude po vyčerpávajícím týdnu katalyzátorem dalšího pohybu na kapitálových trzích? Investoři na Wall Street a v eurozóně budou sledovat především zasedání zemí G-20 a závěr výsledkové sezóny. Pražskou burzu čeká intenzivní výsledkový týden, kterému budou vévodit hospodářská čísla elektrárenské společnosti ČEZ.

Wall Street

Týden na Wall Street se vyvíjel přesně tak, jak býčí většina investorů očekávala (Fed schválil 600miliardový plán kvantitativního uvolňování a majoritu v Kongresu získali zpět republikáni).

Medvědům se i přes technické předpoklady nenaplnil "sen o korekci" a v kombinaci s lepšími makrodaty týden znovu prohráli. Index S&P 500 za týden přidal 3,6 procenta. Pozadu v růstu nebyly ani komodity. Ropa se obchodovala na svých dvouletých maximech a zlato jen pár dolarů pod laťkou 1 400 USD za unci.

řekl v rozhovoru pro Investičníweb.cz makléř David Brzek z Fio banky.

Nadcházející týden má předpoklady být klidnějším, alespoň podle burzovního kalendáře.

Americká výsledková sezóna je již v samém závěru a z dosavadního skóre mají býci velkou radost, protože 74 procent firem z již 436 odreportovaných z indexu S&P 500 překonalo odhady analytiků.

"Výsledky firem jsou opravdu dobré, což jsme znovu viděli v minulém týdnu," napsali ve svém reportu analytici z investiční firmy MFC Global’s Hryb. zdroj: Reuters

V novém týdnu doplní výsledkovou listinu čísla technologického giganta Cisco Systems, společnosti Walt Disney nebo sítě obchodních domů Macy`s.

Argumenty pro pokračování růstu však nepramení jen z úspěšné výsledkové sezóny a kroků Fedu, ale také ze samotného ocenění akcií.

řekl v rámci Burzovního semináře Investičního webu šéf Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda.

Makroekonomický kalendář je oproti minulému týdnu nevýrazný, snad kromě pravidelných čtvrtečních žádostí o podporu v nezaměstnanosti a páteční spotřebitelské důvěry.

Absenci velkých makroekonomických zpráv bude "suplovat" zasedání zemí G-20, kam má cestu také americký prezident Obama. Summit začíná ve čtvrtek a řada především asijských zemí již vyjádřila velké obavy ze schváleného kvantitativního uvolňování, kterým USA nepřímo oslabí dolar a spustí inflaci.

"Mnoho zemí se bojí, že schválené kvantitativní uvolňování ještě oslabí jejich exportní pozice," říká T. Marta, hlavní stratég z investiční společnosti Marta on the Markets. zdroj: Reuters

Oslabení dolaru by však podle názoru Jaroslava Tupého (FX2business.cz) mělo být spíš krátkdobé a v delším horizontu by mohl znovu posilovat.

datum událost
8-12/11 Výsledková sezóna (Cisco Systems, Tyco, Walt Disney)
11/11 Žádosti o podporu v nezaměstnanosti
12/11 Index důvěry univerzity v Michiganu

Pražská burza

České akcie v minulém týdnu velmi pozvolna posilovaly a index PX si připsal zisk ve výši 1,2 procenta. Nejvíce pozornosti se točilo okolo akcií ČEZ (-2,5 %) jehož tržní cenu negativně ovlivnila zvýšená darovací daň na emisní povolenky. Naopak Komerční banka po lepších výsledcích posilovala (+2,8 %) a s ní konkurenční Erste Group (+2,8 %).

Nadcházející týden bude výsledkově nabitý. Nejvíce sledované budou výsledky již zmiňovaného ČEZu, který oznamuje v úterý před začátkem obchodování na pražské burze.

Podle analytika Josefa Novotného (Fio banka) by měl ČEZ hospodařit ve třetím čtvrtletí se ziskem 10,3 miliardy Kč a tržbami ve výši 44,8 miliardy Kč.

Analytici budou také netrpělivě čekat na tiskovou konferenci, ve které by měl management ČEZu říct, zda splní své celoroční odhady hospodaření.

V úterý bude reportovat také pojišťovna VIG, které by podle Milana Lávičky z Atlantiku FT měl meziročně růst zisk ve třetím čtvrtletí o 2 % na 85 milionů EUR. Pojišťovna by také měla nadále těžit z pokračování solidního růstu hrubého předepsaného pojistného (odhad +7,9 % na 2 001 milionů EUR).

O den později oznámí své kvartální výsledky Telefónica 02 ČR. Její čistý zisk by podle odhadů Erste Group Research měl meziročně klesnout o 17 procent na 2,6 miliardy Kč.

řekl v komentáři pro Investiční web Igor Müller z Wood & Company.

Aktuální investiční doporučení na akcie Telefóniky 02

Ve středu se do výsledkového kolotoče poprvé zapojí také společnost Fortuna, nováček pražské burzy.

Z českých makrodat bude důležitý pátek, kdy se investoři dozvědí, jak se dařilo české ekonomice ve třetím čtvrtletí (HDP) a bude zveřejněn zápis z posledního jednání bankovní rady ČNB.

datum událost
9/11 ČEZ - hospodářské výsledky
9/11 VIG - hospodářské výsledky
10/11 Telefónica 02 ČR - hospodářské výsledky
10/11 Fortuna - hospodářské výsledky
12/11 Hrubý domácí produkt za III. čtvrtletí
12/11 ČNB - zápis z jednání bankovní rady

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Eurozóna

Vyspělé evropské trhy si za posledních pět obchodních seancí připsaly zisk ve výši dvou procent (DJ Eurostoxx 50).

"Zprávy z druhé strany Atlantiku byly pro evropské akcie příznivé a v kombinaci s dobrými výsledky již odreportovaných evropských firem neměníme své dlouhodobé býčí pozice," komentoval pro finanční stanici CNBC své aktuální investiční pocity Giuseppe-Guido Amato, stratég z makléřské společnosti Lang & Schwarz.

Nový týden bude znamenat vrchol evropské výsledkové sezóny. Investoři se dozvědí čísla například od britského mobilního operátora Vodafone nebo energetických gigantů RWE a Enel.

Náladu mezi evropskými investory změří v pondělí index investorského sentimentu Sentix a v závěru týdne bude důležité sledovat hodnotu růstu evropské ekonomiky za třetí čtvrtletí.

datum událost
8-12/11 Výsledková sezóna (Unicredit, Henkel, Vodafone, Commerzbank, RWE, Enel)
8/11 Index investorské důvěry Sentix
12/11 Hrubý domácí produkt za III. čtvrtletí v EU