John Hussman: Horší dobu na investování jste si nemohli vybrat
|

John Hussman: Horší dobu na investování jste si nemohli vybrat

Burzovní trh dnes charakterizuje řada velmi neobvyklých okolností, které mohou mít velmi neblahý vliv na investování, píše ve svém pravidelném týdenním reportu John Hussman, který se na Wall Street řadí mezi kontroverznější burzovní guru.

Světové akcie
John Hussman

Aktuální mix faktorů, které se dnes dají vyčíst z trhu, podle Hussmana naznačuje blížící se pád. Ten, kdo investuje za současných podmínek, může čekat ztrátu okolo 24 procent.

"Poslední týdny se dá americký akciový trh charakterizovat jako překoupený a kurzově nadhodnocený, navíc je na trhu extrémní býčí nálada mezi akciovými investory a rostou výnosy z dluhopisů. Tento mix faktorů se dá popsat jedním slovem - jako varovný," tvrdí John Hussman.

Americké 10leté státní dluhopisy mají vyšší výnos než před 6 měsíci a optimismus mezi investičními poradci dosahuje extrémních 47 procent.

Hussman, který spravuje podílové fondy v investiční společnosti Hussman Funds, argumentuje například tím, že americký akciový index S&P 500 je o více než 8 procent nad svým ročním exponenciálním průměrem, a navíc je index o 50 procent nad svým čtyřletým minimem.

Dále upozorňuje, že dlouhodobý historický poměr tržní ceny akcií vůči zisku (Shiller P/E) je nadprůměrných 18.

Medvěd na obzoru: Proč se vyhnout akciím Podobná situace na trzích již v minulosti podle Hussmana byla a vždy přinesla investorům ztráty. Hussman upozorňuje například na období prosince 1972 a ledna 1973, po kterém v následujících 21 měsících ztratily akcie 48 procent ze své hodnoty. Dalším příkladem je červen 2007, po kterém se trhy ve stejném období propadly o 57 procent.

Když Hussman zprůměroval další propady, které následovaly po situacích podobných té dnešní, dostal se k průměrnému poklesu ve výši 24 procent.

Hussman: Akcie budou v dalších 7 letech mrtvou investicí

Zdroj: Hussman.net