2011: Chuť k riziku bude zápasit s problémy zadlužených zemí a možným poklesem poptávky na mladých trzích

Po úspěšném roce 2010 by mohl být i počátek roku 2011 pro finanční trhy příznivý. Pochopitelně je možné očekávat určité vybírání zisků, neboť akciové trhy vzrostly od počátku září o 20 %, ale prostředí nízkých úrokových sazeb by mělo být i nadále příznivé. Akcie, zejména v USA a v Evropě, se jeví jako atraktivní, nejen díky zajímavému ocenění, ale především díky relativnímu srovnání oproti dluhopisům. Důležité bude sledovat směry ekonomické politiky klíčových hráčů – tedy zejména úrokové sazby, které jsou pochopitelně podmíněny také inflačními tlaky, jež sílí zejména na rozvíjejících se trzích.
2010: Růstový rok
Vítězové: akcie, dluhopisy, komodity
Z pohledu finančních trhů byl rok 2010 poměrně úspěšný, už jen z toho důvodu, že rostly všechny hlavní třídy aktiv – akcie, dluhopisy i komodity. Většina klíčových akciových trhů přidala i více než dlouhodobě průměrných 10 %, o 4 % a více rostly dluhopisové indexy v Německu, Francii, Velké Británii či Spojených státech, pozitivní zhodnocení si připsaly také téměř veškeré komodity s výjimkou zinku, plynu a rýže.
Zajímavostí jsou poměrně vysoké rozdíly mezi výkonností velkých a malých společností, kde například index malých společností Standard&Poors 600 Smallcap překonavá Dow Jones Industrials, který naopak zahrnuje 30 největších amerických firem, o téměř 15 p. b., a také mezi sektory. Například v Evropě nejúspěšnější automobilový sektor vzrostl o téměř 50 % a naopak nejslabší sektorový index bank ztrácí přes 10 % od počátku roku.
Poražení: některé státy, evropské banky a euro
Černou ovcí se pak v tomto přehledu stávají spíše konkrétní státy. Nejkřiklavější případy najdeme v Evropě, kde například ve Španělsku akcie ztrácejí kolem 17 %, dluhopisový index více než 5 %. A ještě tragičtější čísla nabízí pochopitelně Řecko – dluhopisový index ztrácí od počátku roku téměř 20 %, akcie pak 37 %! Když si srovnáme výkonnost řeckých a například švédských akcií, které naopak v Evropě patří k nejúspěšnějším (přidávají více než 21 %) vidíme rozdíl téměř 60 p. b.! Tak rozdílné výkonnosti jsme v minulosti nezaznamenávali.
Některé státy se pak mezi poraženými objevují nejen díky výkonnosti finančních trhů, ale zejména díky krokům místních vlád. V čele samozřejmě stojí Venezuela a její znárodňovací a regulační programy, ale reputaci si v tomto směru velice pokazilo také například Maďarsko, které zavedlo speciální daň na velké (rozuměj zahraniční) firmy a také fakticky znárodnilo soukromý pilíř penzijního systému.
Jak již bylo zmíněno výše, nejhorší sektorovou výkonnost zaznamenávaly evropské banky, které ztrácejí přes 10 %, jejich výkonnost odráží dluhové problémy řady evropských ekonomik.
Ty pak mají na svědomí také dalšího poraženého – jednotnou evropskou měnu euro, která ztrácela vůči všem hlavním měnám a také většině měn rozvíjejících se zemí. Obstála snad jen ve srovnání s venezuelským bolívarem, etiopským birrem a guinejským frankem. To však jistě není ta konkurence, kterou by evropské vedení vnímalo jako relevantní.
2011: Co nás čeká?
Naděje na příznivý začátek
Po úspěšném roce tak přichází na řadu zamyšlení, jak bude vypadat rok příští. Na počátku je potřeba si znovu uvědomit, které faktory jsou za letošní příznivou výkonností. V komentářích analytiků bývají nejčastěji zmiňovány dva – nízké úrokové sazby a s tím spojený přebytek likvidity a růst spotřebitelské poptávky na rozvíjejících se trzích.
Nízké úrokové sazby, alespoň na rozvinutých trzích, budou ještě minimálně v první polovině příštího roku příznivě ovlivňovat rizikový apetit investorů (když jsou výnosy na méně rizikových instrumentech zanedbatelné, stimuluje to investory ke hledání jiných investičních příležitostí a nižší averzi k riziku).
Otázkou je tedy spíše růst spotřeby na rozvíjejících se trzích. Ten totiž nesmí výrazně zpomalovat, neboť v současnosti táhne globální ekonomický růst, ale zase nesmí být příliš razantní, aby nezvyšoval inflační tlaky, které zejména v Číně začínají být poměrně aktuální, což by zpětně vedlo k utahování monetární politiky – tedy zvyšovaní úrokových sazeb.
Dluhové problémy
Dá se také očekávat, že se v průběhu roku budou opět ve vlnách objevovat obavy z vyhrocení dluhových problémů některých zemí. Vysoké zadlužení a výrazné schodky státních rozpočtů v zemích jako Řecko, Irsko, Portugalsko a Španělsko, ale také v méně mediálně propíraných, jako jsou Japonsko či Belgie, budou ovlivňovat toky peněz směrem k bezpečnějším emitentům.
Na druhou stranu jsou výnosy dluhopisů "bezpečných" zemí jako Německo, Francie, Nizozemí, Finsko či Švédsko již poměrně nízké, takže výrazný růst cen již není příliš pravděpodobný.
V podobné situaci je také Česká republika, která alespoň podle výnosů státních dluhopisů patří k nejbezpečnějším nejen ve střední a východní Evropě, ale v celé Evropské unii.
Portfolio pro rok 2011
Dluhopisy
S ohledem na výše uvedené se jeví jako logické navyšovat podíl korporátních dluhopisů, ovšem při důkladné analýze a široké diverzifikaci portfolia, jichž však běžný investor není schopen fakticky dosáhnout. Jako vhodnější se pak jeví podílové fondy, kde navíc najdeme i alternativy v podobě fondů se zaměřením na rozvíjející se trhy.
Řada zemí na Emerging Markets je nesrovnatelně méně zadlužená, má vyrovnané rozpočty, a přitom stále platí výrazně vyšší úroky, obzvláště v lokálních měnách.
Komodity
V případě komodit je nastavení portfolia složitější. S ohledem na poměrně vysokou cenu a nízké průmyslové využití nelze příliš doporučit nějakou vysokou expozici vůči zlatu, tzv. soft komodity (tedy zemědělské) se jeví jako atraktivní, ovšem budou velice citlivé na čínské inflační údaje, další kovy či ocel jsou pak také velice korelovány s čínskou ekonomikou. Doporučení je tedy spíše neutrální alokace.
Expozici vůči komoditám si ovšem může investor vybudovat i prostřednictvím akciového portfolia, kde je řada buď těžebních společností, či výrobců hnojiv, jejichž ceny poměrně významně reflektuji vývoj cen příslušných komodit.
Akcie
Nastavení samotného akciového portfolia zůstává otázkou. Cyklické tituly se v současnosti obchodují s historicky nejvyšší prémií oproti defenzivním, podobná situace panuje také při srovnání Emerging Markets a rozvinutých trhů.
I proto se jeví jako atraktivnější, zaměřit se na společnosti z rozvinutých trhů, které ovšem mají vysoké tržby generované na Emerging Markets, a mají tak víceméně přímou expozici zejména vůči růstu spotřebitelské poptávky. Řadu takových titulů najdeme mezi výrobci luxusního zboží (Richemont, Loius Vuitton, Moet Hennessy) či spotřebního zboží (Adidas, Procter & Gamble), ale také například výrobci automobilů (Volkswagen).
Jak jsme již zmiňovali, akcie jsou také atraktivní díky svým výnosům, proto by v portfoliu neměly chybět také společnosti s vysokou mírou free cashflow výnosem a atraktivní dividendovou politikou.
Zdroj: Pioneer Investments