Dylan Grice: Komodity provází 130 let medvědí trh a nedají se považovat za investici
|

Dylan Grice: Komodity provází 130 let medvědí trh a nedají se považovat za investici

Komodity se mezi investory staly v posledních několika letech velmi oblíbenými. Dylan Grice, velmi osobitý analytik ze Société Générale, však investory od komodit odrazuje a nabízí velmi zajímavé historické srovnání reálných výnosů jednotlivých typů investic.

Komodity

Na poptávku po tzv. reálných aktivech (investicích) hbitě reagovala Wall Street, která vytvořila velké množství nových investičních produktů, které začala prodávat jako "čistokrevné investice" nebo "zajišťovací investiční produkty".

Analytik Dylan Grice ze Société Générale však tvrdí úplný opak toho, co se snaží Wall Street a s ní investiční poradci a makléři po celém světě vtloukat investorům do hlavy.

"Komodity se nedají považovat za investici, protože nákup pro nekomerční využití komodit je čistě spekulací, navíc po více než 130 let s velmi mizernou návratností," tvrdí Dylan Grice.

Reálný výnos komodit

Pohyby na komoditní burze fascinují spekulanty po stovky let. Otázkou je, zda by investory měly komodity zajímat, protože se podle Grice nedají považovat za "produktivní aktivum", jinými slovy nevytvářejí bohatství.

"Když se výnos z komodit rozloží do spotového výnosu (spot return) a do kumulovaného výnosu (roll return), je patrné, že se komodity nedají považovat za spolehlivý a udržitelný zdroj zisku," shrnuje svůj výzkum Dylan Grice.

Zdroj: Société Générale