Akcie: Investoři mohou stále vydělat, ale hrají si s ohněm
|

Akcie: Investoři mohou stále vydělat, ale hrají si s ohněm

Tim Bond, který v Barclays Capital celosvětově zodpovídá za alokaci investic, měl dosud velice dobrý odhad, pokud jde o sílu a trvání světové akciové rally. A přes řadu argumentů proti, které se za posledních 9 měsíců vynořily, stále věřil v její pokračování. Jeho názor se však mění.

Světové akcie Barclays
Tim Bond

"Nikdy se nemusel býčí trh vyrovnávat s takovými překážkami. Přes množící se pozitivní zprávy z ekonomiky je stále konsenzus trhu hodně pesimistický. Býků je mezi ekonomy méně než Keňanů na zimní olympiádě. Přepokládané tempo oživení americké ekonomiky je nejpomalejší ze všech podobných zotavení v historii."

Nejde to říct lépe. Ekonomické prostředí se rychle mění, a s ním i Bondův výhled. Jeho optimismus naráží především na problémy se zadlužením, které se podle něj mohou v Evropě stěhovat napříč státy. Svůj vliv budou mít i vyšší úroky na dluhopisech.

"Vše nasvědčuje růstu výnosů státních dluhopisů v řadě zemí, a to včetně Spojených států a Spojeného království," prezentuje Bond názor Barclays Capital. "Historie to ukazuje jasně – výnosy rostou v době fiskálního úpadku. A investoři nemohou přehlédnout, že k tomuto momentu právě dochází."

Deficity zvyšují rizikovost investic

Výsledkem je růst rizikové prémie u dluhopisů, akcií, i na měnovém trhu. Tento fakt se pravděpodobně neomezí jen na jižní Evropu, ale rozšíří se do většiny zemí, které mají velký rozpočtový deficit.

Tim Bond po většinu loňského roku tvrdil, že nízké sazby a menší finanční páka v ekonomice (mimo jiné vedoucí k nedostatku úvěrů) podporovaly akciové trhy. Zpřísnění monetární a dosavadní relativní ponechaní fiskální politiky však vedou k podstatné změně prostředí. Bond varuje před blížícím se zvýšením sazeb, které přispěje k celosvětovému růstu úroků a k hrozbám vyvolaným zadlužením světové ekonomiky.

Bond je v dlouhodobém výhledu pesimistický, a to z těchto důvodů:

  • většina zemí G20 bojuje s velkými deficity;
  • demografické trendy jsou v zemích G20 hodně negativní;
  • boj s vládními dluhy bude hodně bolet.

Zvyšování výnosů v kombinaci s dluhy

trhy od začátku roku

Nejvíce se Bond obává silného vztahu mezi vysokou úrovní zadlužení a zvyšováním výnosů. Za uplynulých 20 až 30 let v šesti vyspělých zemích vysledoval, že změna poměru deficitu k HDP o 1 procentní bod způsobí v průměru růst 10letých výnosů o 0,32 procenta. Na základě toho se podle Bonda máme připravit na zásadní růst výnosů dluhopisů. A to skokově zhorší výhled pro akcie.

Barclays proto doporučuje v prvním čtvrtletí omezit investice do akcií, a to především kvůli předpokládané korekci v dalších kvartálech.

"Samozřejmě je to hodně opatrný přístup," uznává Tim Bond. A investorům, kteří přesto akciím věří, přeje na závěr hodně štěstí: "Je zřejmé, že existuje riziko, že předčasným opuštěním akciových pozic přijdou investoři o možný zisk. Proto budou někteří dál balancovat na hraně propasti. Ale ať jich tam spadne co nejméně."

Zdroj: Barclays Capital